Viki Gabor znieważona. East News/Piotr MoleckiŹródło: East News/Piotr Molecki
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 15 Lutego 2021

"Wiadomości" TVP o wyroku ws. znieważenia Viki Gabor. "W sprawie gwiazdy TVN wyrok byłby inny"

Po zwycięstwie Viki Gabor na Eurowizji, w internecie pojawiły się pod jej adresem rasistowskie komentarze. Do sprawy powróciły "Wiadomości" TVP, opisując wyrok sądu w tej sprawie, który zdecydował się umorzyć postępowanie. Zdaniem telewizji państwowej, finał mógłby być inny, gdyby chodziło o gwiazdę TVN-u.

  • Sąd w Krakowie umorzył sprawę w sprawie znieważenia Viki Gabor przez internetowych hejterów
  • O sprawie poinformowały w swoim materiale "Wiadomości" TVP
  • Zdaniem jednego z komentatorów, wyrok mógłby być inny, gdyby chodziło o osobę związaną ze środowiskiem TVN-u

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wobec Viki Gabor wniosło Stowarzyszenie Romów w Polsce. 

Viki Gabor ofiarą hejterów 

Po sukcesie młodej wokalistki na Eurowizji, w internecie pojawiło się mnóstwo gratulacji i pozytywnych opinii, pełnych dumy i radości z triumfu polskiej piosenkarki. Niestety, jak w przypadku każdej osoby "wkraczającej" w życie publiczne, nie zabrakło również przykrych, a wręcz skandalicznych komentarzy

Romskie pochodzenie Viki Gabor zostało wykorzystane do anonimowych ataków na zwyciężczynię konkursu. W sieci pojawiły się wpisy, w których 12-letnia artystka nazywana była m.in. "szwabską cyganką"

Waloryzacja obejmuje nie tylko emerytury. Podwyższony zostanie szereg rentWaloryzacja obejmuje nie tylko emerytury. Podwyższony zostanie szereg rentCzytaj dalej

Na oburzające treści zareagować postanowił Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce, który zawiadomił służby o możliwości popełnienia przestępstwa. 12 lutego sąd zdecydował się umorzyć sprawę argumentując, że w języku polskim określenia, jakie padały pod adresem Viki Gabor, nie mają pejoratywnego wydźwięku. 

O sprawie poinformowały "Wiadomości" TVP

TVP sugeruje podwójne standardy

Sąd Rejonowy w Krakowie postanowił o zakończeniu dalszego procedowania sprawy znieważenia Viki Gabor przez internetowych hejterów. Argumenty sędziego przekazał prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce

- Według Sądu zwroty "Cyganka z Niemiec", "szwabska Cyganka", "Cyganie" nie mają w rozumieniu prawa charakteru znieważającego. Nadto Sąd stwierdził, że słowa te "zakorzenione są w języku polskim i nie są jednoznacznie pejoratywne" - miał poinformować Roman Kwiatkowski, cytowany przez "Wiadomości" TVP. 

W materiale państwowej telewizji zawarto również sugestię, że sprawa mogłaby mieć zupełnie inny finał, gdyby rozchodziło się w niej o znieważenie artystki związanej ze stacją TVN

Komentatorom trudno nie łączyć orzeczenia sądu w Krakowie z niechęcią części sędziów do Telewizji Polskiej - powiedziano w reportażu. 

Przedstawiono również wypowiedź Cezarego Krysztopy z "Tygodnika Solidarność", który stwierdził, że gdyby chodziło o gwiazdę TVN, wyrok z pewnością mógłby być inny. 

Źródło: wp.pl, tvp

Artykuły polecane przez redakcję WTV: