wtv.pl
Marek Bazak/East News - zdjęcie ilustracyjne

IMGW

Upały i burze w niemal całym kraju. IMGW ostrzega również przed superkomórka burzową

7 Lipca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Polska jest dosłownie podzielona. Prognoza pogody obfituje w ostrzeżenia. Sytuacja jest wyjątkowa i nie należy jej lekceważyć. Patrząc na mapy udostępnione przez IMGW, nie trudno jest odnieść wrażenie, że Polki i Polacy z zachodu żyją w zupełnie innym świecie niż mieszkańcy centrum i wschodu kraju.

Od kilku tygodni pogoda w Polsce przejawia swoje wyjątkowo gwałtowne oblicze. Meteorolodzy IMGW nieustannie ostrzegają przed prognozowaną aurą.

Środa nie jest wyjątkiem. Wieczór 7 lipca przyniesie ze sobą groźne wyładowania. W ciągu dnia w większości kraju panował wyjątkowy upał. Wiadomo, do kiedy nas nie opuści.

IMGW ostrzega przed upałami zagrażającymi zdrowiu, a nawet życiu

Środa upływa pod znakiem upałów i tutaj nic nie ulegnie zmianie. Co więcej, prognoza pogody na najbliższe dni się nie zmieni. IMGW jasno określiło, kiedy spodziewać się można zdjęcia ostrzeżenia II stopnia przed upałami. Informacja ta nie będzie dla wielu Polaków pocieszeniem.

Polska jest podzielona, a mapa dynamiczna pokazująca temperaturę w poszczególnych regionach jest niecodzienna. Kraj znajduje się pod wpływem zupełnie różnych frontów powietrza, a różnica pomiędzy wschodem i zachodem to nawet 10 stopni Celsjusza.

Gmina Wizna

Policja zatrzymała 15-latka podejrzanego o napad na 100-letniego mężczyznę w Wiźnie. Ukrywał się w szafie

CZYTAJ DALEJ

Ostrzeżenia II stopnia przed upałem wydano dla powiatów znajdujących się w centrum oraz na wschodzie kraju. Wysoka temperatura daje się również we znaki w regionie Gdańska, Wejherowa, czy Malborka.

Większość Polski objęta jest alertami w związku z upałami i burzami

Większość Polski objęta jest alertami w związku z upałami i burzami

Źródło: IMGW

Również na południu nie brakuje słońca. IMGW ostrzega przed upałami od powiatu nyskiego i brzeskiego, przez powiat żywiecki, a kończąc na powiecie bieszczadzkim i przemyskim.

Nie tylko upał, uwaga na burze

Podobnie, jak niecodzienna jest mapa z rozkładem temperatur, dziwić może wiadomość o tym, gdzie spodziewać można się burz. Przez cały dzień i wieczór występować one będą w wąskim pasie przecinającym cały kraj.

W przypadku gwałtownych wyładowań atmosferycznych i towarzyszącemu im silnemu wiatrowi - porywy osiągać mogą nawet 100 km/h - zdecydowano się na wydanie głównie ostrzeżeń I stopnia.

Powiaty narażone na burze, ulewy i nawałnice to m.in. powiat: kaliski, pleszewski, kolski, wągrowiecki, złotowski, człuchowski oraz słupski i lęborski. Groźniej będzie nad morzem i w centrum kraju.

Wśród mieszkańców znajdujących się w rejonie najsilniejszych burz są m.in. osoby z powiatów: puckiego, gdańskiego, malborskiego oraz bydgoskiego i kwidzyńskiego. Należy na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez IMGW i zabezpieczyć mienie znajdujące się na podwórkach, czy balkonach. Ryzyko porwania przedmiotów w czasie burzy jest realne. Mogą one stanowić zagrożenie życia i zdrowia osób trzecich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Superkomórka burza zbliża się do Trójmiasta

Gdzie jest burza? W niektórych miejscach w kraju już teraz grzmi. Upał również daje się we znaki i jest on szczególnie groźny dla dzieci oraz osób starszych. Ostrzeżenia przed wysoką temperaturą obowiązywać będą aż do piątku. Eksperci IMGW przewidują, że niebezpieczne upały przestaną nam zagrażać dopiero około 18:00 9 lipca.

Środa gwałtownie zakończyć może się dla mieszkańców Trójmiasta. Po godzinie 15 IMGW przekazało, że to właśnie w stronę Gdańska, Gdyni oraz Sopotu zbliża się superkomórka burzowa.

Zjawiska towarzyszące superkomórce burzowej to nie tylko groźne wyładowania. Jest to najgroźniejszy typ chmury burzowej, której towarzyszy ulewny deszcz oraz silny grad. Kule lodu mogą osiągać wielkość piłek golfowych.

Źródło: wtv.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl
Zdjęcie: IMGW

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Burze w Pomorskim

Pogoda

Efekty sobotnich burz w województwie pomorskim. Połamane konary drzew, zalane posesje i nieprzejezdne ulice

Czytaj więcej >

Pogoda

RCB ostrzega przed burzami z gradem. Pojawił się komunikat

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda

IMGW ostrzega. Będą burze, grad i silny wiatr. Zagrożona prawie połowa kraju

Czytaj więcej >
Prognoza pogody: wysoka temperatura w praktycznie całym kraju

Pogoda

Prognoza pogody. Po chłodnym początku tygodnia termometry pokażą nawet 27 stopni Celsjusza

Czytaj więcej >

Pogoda

Rzeki przekraczają stany alarmowe. IMGW wystosowało czerwone alerty

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pogoda

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Poziomy wód nadal będą wysokie

Czytaj więcej >