wtv.pl
UOKiK będzie sprawdzał konta gwiazd na Instagramie, chodzi o reklamy

LIONEL BONAVENTURE/AFP/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

UOKiK będzie sprawdzał uczciwość influencerów w kwestii reklam w mediach społecznościowych

2 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

UOKiK przyjrzy się influencerom reklamującym rzeczy w internecie. Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające wobec tej praktyki. - Wiele treści o charakterze handlowym na profilach influencerów na Instagramie, Youtubie, Facebooku czy w innych social mediach nie jest w ogóle oznaczanych jako reklama - przekazuje prezes UOKiK.

Spora część internetowych celebrytów może mieć kłopoty z racji swojej działalności w sieci. UOKiK będzie sprawdzał sposób reklamowania za pomocą popularnych profili w mediach internetowych.

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wszczęte zostało postępowanie wyjaśniające. - Chcemy uporządkować rynek treści sponsorowanych w portalach społecznościowych, tak aby internauci dostawali jasny przekaz, co jest reklamą, a co obiektywną recenzją produktu - wyjaśnił.

UOKiK będzie przyglądać się influencerom

Bezkarność w reklamowaniu kolejnych produktów w sposób sugerujący osobiste polecenie danego produktu zbliża się ku końcowi. Sprawy te chce uregulować UOKiK, który zwraca uwagę, że konsumenci nie zawsze są informowani w sposób przejrzysty, że informacja na temat danego produktu to zwyczajna reklama.

- Brylujący w social mediach influencerzy mają ogromny wpływ na internautów, szczególnie młodych. Jeśli zachwalają jakiś produkt, jest duża szansa, że fani będą chcieli ich naśladować i go kupić - powiedział prezes UOKiK.

UOKiK: blisko 40 proc. przebadanych ubranek dla dzieci zakwestionowane przez Inspekcję Handlową

UOKiK i Inspekcja Handlowa sprawdziły skład ubranek dla dzieci. "Skład rzeczywisty a deklarowany różni się w przypadku prawie 40 proc. badanych produktów"

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Chróstny dodaje, że kwestią kluczową są tutaj pieniądze. - Sytuacja gdy influencer otrzymał za swój wpis wynagrodzenie, ale sprawia wrażenie, że dzieli się prywatną opinią, jest zwyczajnie nieuczciwa - dodaje.

Pierwsze ustalenia w kwestii reklam influencerów

- Konsumenci nie mogą być wprowadzani w błąd - wprost wyznał prezes Chróstny. UOKiK ma plan, w jaki sposób skontrolować rynek social mediów i ukrywanych w nich reklamach.

Urzędnicy nie ukrywają, że liczą na współpracę ze strony influencerów oraz agencji reklamowych. Postępowanie wyjaśniające będzie polegało na zbadaniu relacji internetowych gwiazd i reklamodawców. Pod lupę UOKiK trafić mają najpopularniejsze osoby w Polsce.

- Będziemy sprawdzać, czy treści reklamowe są w ogóle oznaczane, a jeśli tak – to czy wystarczająco jasno i wyraźnie, czy nie jest to widoczne np. dopiero po przewinięciu strony lub ukryte pod jakimś skrótem - wyjaśnia UOKiK. - Zamierzamy też weryfikować, z czego wynikają zaniedbania influencerów, np. czy nie jest to wymagane przez sponsorów - dodaje w oficjalnym komunikacie na temat postępowania wyjaśniającego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Nie zawsze będzie chodzić o pieniądze

Dostosowując się do realiów internetu oraz specyfiki barterowej pracy influencerów UOKiK zastrzega, że reklama wcale nie musi być opłacana przez reklamodawców w formie pieniężnej.

Pod lupę urzędników trafią również polecenia produktów, za które dane osoby otrzymały inne korzyści. - Sponsoring należy przy tym rozumieć szeroko – zapłatą nie muszą być pieniądze, może to być inna korzyść np. wycieczka, testowanie luksusowych produktów - przypomina urząd w oficjalnej informacji na temat rozpoczęcia postępowania wyjaśniającego.

Co ważne, już teraz UOKiK w związku z podjętymi działaniami postępowanie wyjąśniające "toczy się w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom". Niemniej padła zapowiedź, że część osób może w najbliższym czasie otrzymać wezwanie z Urzędu.

Zaznaczono, iż osoby, które nie udzielą informacji żądanych przez prezesa UOKiK, lub przekazują informacje wprowadzające w błąd, mogą zostać ukarane. Kwota nie jest mała, kara może opiewać nawet na 50 mln euro.

Te daty powinien znać każdy Polak. 10 punktów zdobywają tylko nieliczni

Pytanie 1 z 10

Co miało miejsce w 966 roku?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, uokik.gov.pl
Zdjęcie główne: LIONEL BONAVENTURE/AFP/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Obraz TomaszSupel z Pixabay

Gospodarka

Podatek od psa 2022. Będzie podwyżka, wiemy ile trzeba zapłacić

Czytaj więcej >
Pixabay/congerdesign

Gospodarka

ZUS ma prawo odebrać emeryturę i doliczy do tego odsetki. Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach

Czytaj więcej >
Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz od państwa 300 złotych

Gospodarka

Przerwa techniczna w mBanku. Instytucja informuje o poważnych utrudnieniach podczas najbliższego weekendu

Czytaj więcej >
wikimedia.org/Travelarz

Gospodarka

Elektroniczna rewolucja na zakupach. Już wkrótce sprzedawca będzie mógł wydać nam paragon... SMS-em

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega. Klienci kolejnego popularnego banku są w zainteresowaniu hakerów-złodziei

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd przegłosował rekompensaty za stan wyjątkowy. Żaden poseł nie był przeciw

Czytaj więcej >