wtv.pl > Polska > Sejm zadecydował o ustanowieniu kolejnego święta państwowego. Polacy celebrować będą dzień zwycięskiego powstania
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:12

Sejm zadecydował o ustanowieniu kolejnego święta państwowego. Polacy celebrować będą dzień zwycięskiego powstania

Powstanie Wielkopolskie
Marek Bazak/East News - zdjęcie ilustracyjne

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - tak nazywać będzie się święto państwowe obchodzone przez Polaków 27 grudnia. Sejm jednomyślnie uchwalił ustawę, o którą wnioskował Andrzej Duda.

Polacy świętować będą dzień wybuchu jedynego wygranego przez naszą ojczyznę powstania.

Sejm zadecydował

Nie było żadnego sprzeciwu ani wstrzymywania się od głosu. Zarówno Lewica, jak i Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Porozumienie Jarosława Gowina, Zjednoczona Prawica i Konfederacja jednym chórem wyraziła zgodę na uchwalenie ustawy.

Chodzi o ustanowienie nowego święta państwowego, poświęconego wybuchowi Powstania Wielkopolskiego, które obchodzić będziemy corocznie 27 grudnia.

Z inicjatywą ku uhonorowaniu jedynego w historii Polski zwycięskiego powstania wyszedł prezydent Andrzej Duda.

Ustawa trafi do Senatu, a następnie skierowana będzie do podpisu głowy państwa.

Wyjątkowe wydarzenie

Powstanie rozgrywało się w latach 1918-1919 i miało na celu przyłączenie do Polski ziem Prowincji Poznańskiej, które pozostawały pod pruskim zaborem.

Walki zakończyły się 16 lutego 1919, a ich wynik okazał się zbawienny dla narodu polskiego - większość ziem Prowincji zostało odzyskanych. Jak napisano w uzasadnieniu wniosku - II Rzeczpospolita prawdopodobnie "nie zdołałaby przetrwać", gdyby nie poświęcenie powstańców.

Choć wielu zastanawiać się może, czy z uwagi na fakt, że święto państwowe występuje tuż po świętach Bożego Narodzenia, 27 grudnia zostanie uznany dniem wolnym od pracy.

Wszystko wskazuje jednak na to, że Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego nie będzie miał takiego charakteru.

Warto zaznaczyć, że to już 13. święto państwowe obchodzone w naszym kraju.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: rmf24.pl, wtv.pl