wtv.pl
Paweł Kukiz postawił PiS ultimatum

(zdjęcie wykadrowane) Piotr Molecki/East News

Ultimatum Pawła Kukiza dla PiS. Brak uchwalenia ustawy antykorupcyjnej na najbliższym posiedzeniu to brak głosów Kukiz'15 w czasie głosowań

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Deklaracja Pawła Kukiza stawia pod znakiem zapytania dalsze jednomyślne głosowanie PiS i Kukiz'15. - Jeśli na najbliższym posiedzeniu Sejmu nie będzie uchwalona nasza ustawa antykorupcyjna, to nie będziemy głosować tak jak Prawo i Sprawiedliwość - przekazał polityk. Zdradził również swoje przewidywania dotyczące kolejnego kroku koalicjanta.

Jasne stanowisko Pawła Kukiza dotyczące ewentualnej współpracy jego ruchu z Prawem i Sprawiedliwością. Partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała od niego ultimatum. Na szali znalazło się poparcie partii rządzącej w kolejnych głosowaniach.

Brak wywiązania się przez PiS z umowy na najbliższym posiedzeniu sprawi, że Paweł Kukiz nie będzie głosował zgodnie ze swoimi zobowiązaniami.

Posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 15-17 września i odbędzie się na nim istotne głosowanie, gdzie poparcie Kukiz'15 może być dla Jarosława Kaczyńskiego niezbędne.

Paweł Kukiz publicznie przypomina szczegóły umowy z PiS

Nie jest tajemnicą, że Paweł Kukiz poparł PiS przy okazji "lex TVN" nie tylko ze względu na osobistą zgodę z zapisami ustawy medialnej. Lider Kukiz'15 w rozmowie z PAP wyjaśnia, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego jest z nim związane umową.

- Wspólnie z nimi głosujemy w sprawach personalnych, wspólnie z nimi głosujemy nad Polskim Ładem, a oni w zamian uchwalają nasze ustawy - przypomniał Paweł Kukiz.

Przed PiS postawione zostało jednak ultimatum. Lider Kukiz'15 nie ma zamiaru czekać, aż partia rządząca przypomni sobie, że również po ich stronie znajdują się zobowiązania względem koalicjanta.

Dalsze jednomyślne głosowania uzależnione są od tego, czy PiS uchwali ustawę antykorupcyjną przygotowaną przez Pawła Kukiza. Połączenie tych dwóch zależności - głosowania i ustawy Kukiz'15 - jest w opinii byłego muzyka "oczywiste".

Paweł Kukiz spokojny o swoją relację z PiS

Tak mocne i jednoznaczne stanowisko sprawia, że wiele osób zaczyna powątpiewać, czy stosunki między Jarosławem Kaczyńskim i Pawłem Kukizem są dobre.

Nieco więcej światła na zakulisowe kontakty postanowił rzucić sam lider Kukiz'15. - Nie mam dziś powodów, by podejrzewać, iż PiS nie będzie chciało wywiązywać się z tej umowy - powiedział.

Dodał jednak, że ma gotowy plan w przypadku, gdyby partia rządząca zdecydowała się pominąć go w swoich planach. - Gdyby tak postąpiło (nie wywiązało się z umowy - przyp, red.), to uważam umowę za niebyłą - skwitował Paweł Kukiz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kluczowe głosowanie w Sejmie

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 15-17 września. Wstępny plan harmonogramu przewiduje, że minister PiS Grzegorz Puda znajdzie się na celowniku opozycji.

PSL wniosło o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Poparcie Kukiz'15 może okazać się kluczowe.

Dodatkowo harmonogram wstępny prac Sejmu zakłada, że w środę 15 września posłowie od godziny 15 zajmować będą się poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Jest to właśnie projekt Kukiz'15.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Kukiz: "Będę głosował tak, jak sobie PiS zażyczy". Wiadomo już, w jakich kwestiach się dogadali

  • Rydzyk uderzył w Martę Lempart? "Boże, nikomu nie życzę takiej żony"

  • Top Model. Marianna Schreiber przeprasza za homofobiczny wpis

Źródło: onet.pl, wtv.pl
Zdjęcie główne: (zdjęcie wykadrowane) Piotr Molecki/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >