wtv.pl > Ekologia > UE wprowadza zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i naczyń. Polska opóźniona z wprowadzeniem regulacji
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:54

UE wprowadza zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców i naczyń. Polska opóźniona z wprowadzeniem regulacji

retail-1424043 1920
pixabay/Tariq786

Do 3 lipca Unia Europejska dała czas krajom członkowskim na wprowadzenie regulacji dotyczących dyrektywy "The Single-Use Plastics Directive", w myśl której wprowadzany jest zakaz sprzedaży m.in. plastikowych naczyń, sztućców, czy patyczków higienicznych. Polska nie zdążyła wprowadzić odpowiednich uregulowań prawnych.

Już wkrótce podczas grillowania zmuszeni będziemy użyć naczyń wykonanych z materiałów biodegradowalnych.

Koniec z plastikiem w UE

Na terenie Unii Europejskiej z dniem 1 lipca weszła w życie dyrektywa "The Single-Use Plastics Directive". UE dała krajom członkowskim czas do 3 lipca, by na ich terenie wprowadzić odpowiednie regulacje.

Chodzi o całkowity zakaz wprowadzania na rynek wielu popularnych produktów wykonanych z plastiku. Mowa m.in. o naczyniach, sztućcach, patyczkach higienicznych, uchwytach do baloników, czy rurkach do napojów.

Zgodnie z postanowieniem UE, będą one musiały zostać zastąpione przez odpowiedniki wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska.

W wielu restauracjach, nawet typu fast food, już dziś spotkać możemy się z biodegradowalnymi talerzykami, czy słomkami. Od 3 lipca, formalnie nie będzie już innej możliwości. Formalnie, bo Polska wciąż nie wprowadziła jeszcze odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie.

Polska w tyle

Choć Parlament Europejski zatwierdził uchwałę dotyczącą "The Single-Use Plastics Directive" w 2019 r., a zapowiadał ją jeszcze w 2018 r., polski rząd nie pochylił się jeszcze nad wprowadzeniem do polskiego prawa odpowiednich zapisów.

Oznacza to, że obowiązywanie dyrektywy UE na terenie kraju może znacznie się opóźnić.

To nie koniec "ekologicznych zmian", które zamierza wprowadzić Parlament Europejski. Do 2023 r. zacząć obowiązywać ma uchwała, w myśl której wszystkie plastikowe opakowania będą musiały składać się przynajmniej w 25 %-ach z materiałów odzyskanych.

Co więcej, od 2025 r. nie dostaniemy już w sklepach plastikowych butelek z odkręcaną nakrętką. Zamknięcie będzie musiało zostać na stałe zespojone z naczyniem, w przeciwnym przypadku sprzedaż takich produktów będzie nielegalna.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: money.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Marco Verch Professional Photographer/flickr.com

Powiązane