wtv.pl > TV > TVN24 z holenderską koncesją. Co władza zrobi z TVN, TVN7 I TTV?
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:16

TVN24 z holenderską koncesją. Co władza zrobi z TVN, TVN7 I TTV?

tvn - koncesja
Piotr Molecki/East News

Kanał TVN24 finalnie dostał koncesję w Holandii, co ma pomóc w obejściu utrudnień, jakie nadawcy stawia KRRiT. Nadal nie wiadomo jednak co z TVN7. Koncesja stacji kończy się już w lutym przyszłego roku.

16 sierpnia potwierdzono, że TVN24 otrzymał koncesję z Holandii. Stacja będzie mogła tym samym kontynuować nadawanie mimo wielomiesięcznej zwłoki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. przedłużenia uprawnienia.

Przypomnijmy, że dotychczasowa koncesja obowiązuje do 26 września. Holenderska pomoc może zatem umożliwić TVN-owi kontynuację nadawania w przypadku nieprzedłużenia obecnego pozwolenia przez KRRiT.

Eksperci: pieniądze trafią do Holandii

Sytuację ocenił choćby Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, którego wypowiedź przytacza Wirtualna Polska.

Braun wskazał, że cała sytuacja obrazuje niezrozumiałość gry prowadzonej przez KRRiT. Zwrócił uwagę, że przyznawszy koncesję TVN24, holenderski urząd uznał, że jest on zgodny z prawem europejskim. – To jak może być niezgodny z prawem europejskim w Polsce? – pytał retorycznie członek RMN.

Zaznaczył też, że sprawa będzie miała poważne konsekwencje dla polskiego państwa.

Poprzez opuszczenie polskiego systemu prawnego przez TVN24 ewentualne kary czy wezwania do zaprzestania szkodliwych działań będą obecnie przechodzić przez Holandię.

Rzecz ma się podobnie w przypadku opłat, które nie będą wspomagać polskiego budżetu państwa, a holenderski.

Co z TVN7?

Nadal niejasne jest też stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji TVN7, która obowiązuje do 25 lutego 2022 roku.

Cytowana przez portal prof. Ewa Nowińska, specjalistka od prawa mediów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wskazała, że sprawa będzie próbą dla prawdziwych intencji ekipy rządzącej.

Ekspertka oceniła, że jeśli koncesja TVN7 zostanie przedłużona bez problemów, stanie się wówczas jasne, że w całej sytuacji chodziło o "uciszenie kłopotliwego dla władzy, bo wytykającego jej błędy, TVN24".

Juliusz Braun ocenił z kolei, że nieprzedłużenie koncesji dla TVN7 mogłaby zaowocować tym, że stacja odwoła się do sądu, jako że nadawca nigdy nie naruszał warunków koncesji. To mogłoby z kolei skończyć się odszkodowaniem.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: WP, wtv.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Tagi: Lex TVN TVN