wtv.pl
KRRiT nie przedłuży koncesji TVN?

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

TVN w Polsce zagrożony? Wciąż bez koncesji

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od ponad roku rozpatruje wniosek stacji TVN będącej obecnie częścią grupy Discovery. Prywatny nadawca wciąż nie wie, czy po wygaśnięciu ważności obecnej koncesji będzie mógł kontynuować nadawanie swoich program&o

Nie brakuje kontrowersji wokół faktu, iż TVN oczekuje na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) tak długo. Dokumenty trafiły do organu państwowego odpowiedzialnego za wydawanie koncesji już w lutym 2020 roku.

Stacje, w tym ubiegający się o przedłużenie koncesji TVN, mają obowiązek złożyć wymagane dokumenty minimum rok przed wygaśnięciem obowiązującego dokumentu. Nie ulega wątpliwości, iż stacja nie omieszkała o tym pamiętać.

KRRiT nadal nie zdecydowała o przedłużeniu koncesji TVN24

Dokumenty potwierdzające chęć przedłużenia koncesji na nadawanie zostały przez TVN dostarczone do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji już w lutym 2020 roku. W kwietniu 2021 r. stacja nadal nie wie, czy decyzja będzie pozytywna.

Fakt, że po 13 miesiącach KRRiT nie jest w stanie podjąć decyzji, jest dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Organ państwowy, jakim jest rada, ma zgodnie z założeniami zawartymi w Konstytucji strzec interesu publicznego w radiofonii i telewizji, wolności słowa oraz prawa do informacji. Niestety wiele osób komentujących tę sprawę wskazuje, że rzeczywistość nijak ma się do założeń.

TVN i KRRiT to trudna relacja

Sprawa stacji TVN ma niczym papierek lakmusowy uwypuklać problem połączenia KRRiT z wpływami ze strony rządzących. To nie pierwszy raz, gdy stacja ma problemy. Wcześniej nałożona została bowiem niebotyczna kara w wysokości niemal 1,5 mln złotych.

Powodem wymierzenia w 2017 tak wysokiej kary, miało być relacjonowanie zajęcia mównicy sejmowej przez opozycję w grudniu 2016 r. Kara spotkała się z ogromną krytyką zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Krótko po jej ogłoszeniu zdecydowano się o cofnięciu tej decyzji.

Niedawno natomiast KRRiT wydała oficjalne wezwanie do stacji TVN24, gdzie stwierdzono, że nie wolno używać sformułowania „Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej”. Był to okres, gdy głównym tematem w mediach był wyrok pozbawiający kobiety w Polsce prawa do terminacji ciąży.

Kiedy TVN może zakończyć nadawanie i jakie ma opcje?

26 września 2021 roku kończy się okres obowiązywania obecnej koncesji dla stacji TVN24. Jeśli do tego czasu prywatny nadawca nie otrzyma od KRRiT zgody na dalsze nadawanie, znajdzie się w sporych kłopotach.

Nie może on bowiem starać się o prawo do emisji w innym kraju europejskim, nadal posiadając główną siedzibę oraz podejmując decyzje redakcyjne w Warszawie. W przypadku przeniesieniu tych dwóch aspektów poza granice Polski sytuacja wyglądać może inaczej.

Proponowane jest również staranie się o to, by inna stacja zaczęła nadawać sygnał polskiego kanału. Ponownie jednak należy liczyć się z tym, iż decyzje redakcyjne podejmowane będą gdzie indziej, w zupełnie innej firmie z siedzibą w innym kraju.

W dyskusji na temat sytuacji TVN oraz opieszałości Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podkreśla się, iż w przypadku, gdy do 26 września nie zostanie wydana decyzja, stacja może ubiegać się o odszkodowanie ze Skarbu Państwa.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Jak Lech Wałęsa ocenił Rafała Trzaskowskiego i Borysa Budkę?

  • Jarosław Kaczyński: Stosunek do zwierząt to jest element kultury

  • Kiedy dzieci wrócą do szkół? Przemysław Czarnek przypuszcza, że już w kwietniu

Źródło: InnPoland / Next Gazeta / Bankier.pl / Wirtualne Media

Podobne artykuły

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"

Czytaj więcej >