wtv.pl
Prezes PiS Jarosław Kaczyński ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Jan BIELECKI/East News

Za stwierdzenie "jesteście przestępcami" Jarosław Kaczyński otrzymał naganę

24 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

W środę prezes PiS Jarosław Kaczyński ukarany został najwyższą możliwą karą przez Komisję Etyki Poselskiej. To pokłosie jego słów z mównicy sejmowej w okresie, gdy przez Polskę przetaczały się masowe protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Emocje w Polsce pod koniec października 2020 były ogromne i udzieliły się one Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wicepremier ds. bezpieczeństwa w przypływie emocji wypowiedział kilka ostrych słów.

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na temat opozycji zasiadającej w Sejmie daleka była od krytyki oponentów politycznych i światopoglądowych. W środę podjęto decyzję o ukaraniu prezesa PiS.

Komisja Etyki Poselskiej ukarała Jarosława Kaczyńskiego

Posłanka Lewicy wchodząca w skład Komisji Etyki Poselskiej (EPS) Monika Falej, przekazała, że 23 czerwca Jarosław Kaczyński został ukarany najbardziej surową z możliwych kar.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński otrzymał od EPS naganę. Powodem były jego słowa, które skierował w stronę opozycji pod koniec października zeszłego roku.

Jarosław Kaczyński

Oko.press: Kaczyński rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień

CZYTAJ DALEJ

Jak relacjonuje Monika Falej, wicepremier ds.bezpieczeństwa nie zjawił się na posiedzeniach zwoływanych przez Komisję Etyki Poselskiej. Nie dostarczył również usprawiedliwienia swojej nieobecności.

Opozycja to według Jarosława Kaczyńskiego przestępcy

Za dokładnie jakie słowa na koncie prezesa PiS znalazła się nagana? Związane jest to bezpośrednio z popieraniem, namawianiem i współuczestniczeniu polityków opozycji w ulicznych protestach przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającemu prawo aborcyjne.

- Jesteście przestępcami. Możecie sobie wrzeszczeć. [...] Wy, wzywając do demonstracji, powodujecie tego rodzaju niebezpieczeństwo i odpowiecie za to - grzmiał z mównicy sejmowej Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał w czasie swojego emocjonalnego wystąpienia w październiku 2020 r., że wydarzenia na sali plenarnej obrazują „poziom kultury politycznej i państwowej”. Jarosław Kaczyński dodawał, że opozycja świadomie naraża na śmierć Polki i Polaków „w imię własnych, małych, brudnych interesów Nowaka [...]”.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Prezes PiS kłamie na temat opozycji?

W rozmowie z WP Monika Falej z Lewicy wyjaśnia, dlaczego Komisja Etyki Poselskiej nie mogła postąpić inaczej. - Uznaliśmy, że wicepremier do spraw bezpieczeństwa bezpodstawnie oczernił opozycję, używając słów „jesteście przestępcami” - powiedziała posłanka.

Jednocześnie dodała, że w przypadku, gdyby prezes PiS posiadał informacje dotyczące przebywania przestępców w Sejmie, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie właściwe organy. - W przeciwnym razie było to wyłącznie oczernianie - kwituje Monika Falej.

Jarosław Kaczyński ma 14 dni, żeby odwołać się od decyzji EPS. Co ciekawe, PiS ma tam większość, więc możliwe, że mobilizacja posłów partii rządzącej zmaże z konta wicepremiera nagany.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wp.pl, rmf24.pl

Zdjęcie główne: Jan BIELECKI/East News

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >