wtv.pl

Jan BIELECKI/East News

Za stwierdzenie "jesteście przestępcami" Jarosław Kaczyński otrzymał naganę

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

W środę prezes PiS Jarosław Kaczyński ukarany został najwyższą możliwą karą przez Komisję Etyki Poselskiej. To pokłosie jego słów z mównicy sejmowej w okresie, gdy przez Polskę przetaczały się masowe protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Emocje w Polsce pod koniec października 2020 były ogromne i udzieliły się one Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wicepremier ds. bezpieczeństwa w przypływie emocji wypowiedział kilka ostrych słów.

Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na temat opozycji zasiadającej w Sejmie daleka była od krytyki oponentów politycznych i światopoglądowych. W środę podjęto decyzję o ukaraniu prezesa PiS.

Komisja Etyki Poselskiej ukarała Jarosława Kaczyńskiego

Posłanka Lewicy wchodząca w skład Komisji Etyki Poselskiej (EPS) Monika Falej, przekazała, że 23 czerwca Jarosław Kaczyński został ukarany najbardziej surową z możliwych kar.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński otrzymał od EPS naganę. Powodem były jego słowa, które skierował w stronę opozycji pod koniec października zeszłego roku.

Jak relacjonuje Monika Falej, wicepremier ds.bezpieczeństwa nie zjawił się na posiedzeniach zwoływanych przez Komisję Etyki Poselskiej. Nie dostarczył również usprawiedliwienia swojej nieobecności.

Opozycja to według Jarosława Kaczyńskiego przestępcy

Za dokładnie jakie słowa na koncie prezesa PiS znalazła się nagana? Związane jest to bezpośrednio z popieraniem, namawianiem i współuczestniczeniu polityków opozycji w ulicznych protestach przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającemu prawo aborcyjne.

- Jesteście przestępcami. Możecie sobie wrzeszczeć. [...] Wy, wzywając do demonstracji, powodujecie tego rodzaju niebezpieczeństwo i odpowiecie za to - grzmiał z mównicy sejmowej Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał w czasie swojego emocjonalnego wystąpienia w październiku 2020 r., że wydarzenia na sali plenarnej obrazują „poziom kultury politycznej i państwowej”. Jarosław Kaczyński dodawał, że opozycja świadomie naraża na śmierć Polki i Polaków „w imię własnych, małych, brudnych interesów Nowaka [...]”.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Prezes PiS kłamie na temat opozycji?

W rozmowie z WP Monika Falej z Lewicy wyjaśnia, dlaczego Komisja Etyki Poselskiej nie mogła postąpić inaczej. - Uznaliśmy, że wicepremier do spraw bezpieczeństwa bezpodstawnie oczernił opozycję, używając słów „jesteście przestępcami” - powiedziała posłanka.

Jednocześnie dodała, że w przypadku, gdyby prezes PiS posiadał informacje dotyczące przebywania przestępców w Sejmie, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie właściwe organy. - W przeciwnym razie było to wyłącznie oczernianie - kwituje Monika Falej.

Jarosław Kaczyński ma 14 dni, żeby odwołać się od decyzji EPS. Co ciekawe, PiS ma tam większość, więc możliwe, że mobilizacja posłów partii rządzącej zmaże z konta wicepremiera nagany.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wp.pl, rmf24.pl

Zdjęcie główne: Jan BIELECKI/East News

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna
Czytaj więcej >

Polityka

"SE": Jarosław Kaczyński opuści rząd do końca roku
Czytaj więcej >

Polityka

Problemy Pawła Kukiza po głosowaniu "lex TVN". "Hejt mam znacznie większy niż Paweł Adamowicz"
Czytaj więcej >

Polityka

Polska bez zaproszenia na światowy szczyt demokracji, a rządzący z zakazem wjazdu? USA rozważają sankcje
Czytaj więcej >

Polityka

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych
Czytaj więcej >

Polityka

Czy premier powinien stanąć przed sądem za wybory kopertowe? Sondaż nie pozostawia złudzeń
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]