wtv.pl
Testy na obecność COVID-19.

Biedronka, materiały prasowe

Lekarka dr Elżbieta Puacz zdradza prawdę dotyczącą testów z supermarketów. "Jesteśmy bardzo zaskoczeni"

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Dostępność testów serologicznych w marketach została oceniona przez byłą prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. – Są rzucane do sklepów jak marchewka – przekazała na antenie Polsat News dr Elżbieta Puacz.

Goszcząca w Polsat News ekspertka skomentowała dostępne w sklepach testy serologiczne. Produkt robi furorę m.in. w sieci marketów Biedronka. – Testy te pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy miałem kontakt z wirusem i mam przeciwciała, czy też nie. Nic poza tym – przekazała dr Elżbieta Puacz.

I dodała: – Test nie mówi, o tym, czy mamy odpowiednie miano przeciwciał, które chronią przed zakażeniem.

Ekspertka o testach serologicznych z marketów: To gadżet

Była prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zapewniła, że środowisko lekarskie ma pewne wątpliwości dotyczące zasadności wprowadzenia wspomnianych testów do marketów, zwłaszcza w momencie rozpędzania się pandemii.

Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że w sytuacji, kiedy diagnozuje się tak ważne jednostki chorobowe jak Covid-19, szybkie testy przesiewowe, które nie mają znaczenia diagnostycznego, nagle są rzucane do sklepów tak jak marchewka – powiedziała rozmówczyni Polsat News.

Dr Puacz wskazała, że poprawnie wykonany test przypomina pomiar cukru u osób chorych na cukrzycę. Na początku należy nakłuć zdezynfekowany opuszek palca. Konieczne jest również jego rozmasowanie, tak by do opuszki trafiła odpowiednia ilość krwi.

Badanie można wykonać po upuszczeniu pierwszej kropli krwi. – Po wprowadzeniu krwi do "studzienki" dodaje się jeszcze tzw. buforu, który umożliwia przepłynięcie krwi przez bibułę, która jest nasączona odpowiednimi antygenami umożliwiającymi pokazanie, czy występują przeciwciała, czy też nie – tłumaczyła ekspertka.

Kwestię kupionych w sklepie testów serologicznych skomentowała też wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Matylda Kutkowska. Ekspertka zwróciła uwagę, że testy te nie wykrywają koronawirusa i nie należy ich stosować przy ostrych przypadkach zakażenia.

Jeśli czujecie się państwo źle dzisiaj, bądź czuliście się źle wczoraj, to test nie odpowie na żadne pytanie. Nie należy go wykonywać, gdy występują niepokojące objawy. To jest test serologiczny, który wykrywa przeciwciała, czyli odpowiedź immunologiczną na „intruza”, który dostał się do organizmu – mówiła w programie „Debata Dnia”.

Kutkowska zwróciła uwagę, że producentów testów zabezpieczył się niejako z każdej możliwej strony. – Sam producent mówi, że jeśli klient uzyska wynik pozytywny, to ma się skonsultować z lekarzem, a jeśli uzyska negatywny, a obserwuje objawy, to również musi skonsultować się z lekarzem – zauważyła.

Na koniec zaznaczyła, że testy należy traktować jedynie jako ciekawy produkt. – Mam wrażenie, że jest to gadżet, który może nam odpowiedzieć na kilka pytań, ale nie jest to test laboratoryjny – oceniła wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Koronasceptyk wulgarnie obraził ratowników medycznych. 2 tygodnie później zmarł na COVID-19

  • Biskupi stworzyli "łańcuch eucharystyczny". Nagłaśniają specjalną akcję Kościoła

  • Zapowiedziana kontrola. "Pan Bóg daje Obajtkowi pieniądze niewiadomego pochodzenia"

Źródło: Polsat News

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >