wtv.pl
Testy na obecność COVID-19.

Biedronka, materiały prasowe

Lekarka dr Elżbieta Puacz zdradza prawdę dotyczącą testów z supermarketów. "Jesteśmy bardzo zaskoczeni"

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Dostępność testów serologicznych w marketach została oceniona przez byłą prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. – Są rzucane do sklepów jak marchewka – przekazała na antenie Polsat News dr Elżbieta Puacz.

Goszcząca w Polsat News ekspertka skomentowała dostępne w sklepach testy serologiczne. Produkt robi furorę m.in. w sieci marketów Biedronka. – Testy te pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy miałem kontakt z wirusem i mam przeciwciała, czy też nie. Nic poza tym – przekazała dr Elżbieta Puacz.

I dodała: – Test nie mówi, o tym, czy mamy odpowiednie miano przeciwciał, które chronią przed zakażeniem.

Ekspertka o testach serologicznych z marketów: To gadżet

Była prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zapewniła, że środowisko lekarskie ma pewne wątpliwości dotyczące zasadności wprowadzenia wspomnianych testów do marketów, zwłaszcza w momencie rozpędzania się pandemii.

Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że w sytuacji, kiedy diagnozuje się tak ważne jednostki chorobowe jak Covid-19, szybkie testy przesiewowe, które nie mają znaczenia diagnostycznego, nagle są rzucane do sklepów tak jak marchewka – powiedziała rozmówczyni Polsat News.

Dr Puacz wskazała, że poprawnie wykonany test przypomina pomiar cukru u osób chorych na cukrzycę. Na początku należy nakłuć zdezynfekowany opuszek palca. Konieczne jest również jego rozmasowanie, tak by do opuszki trafiła odpowiednia ilość krwi.

Badanie można wykonać po upuszczeniu pierwszej kropli krwi. – Po wprowadzeniu krwi do "studzienki" dodaje się jeszcze tzw. buforu, który umożliwia przepłynięcie krwi przez bibułę, która jest nasączona odpowiednimi antygenami umożliwiającymi pokazanie, czy występują przeciwciała, czy też nie – tłumaczyła ekspertka.

Kwestię kupionych w sklepie testów serologicznych skomentowała też wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Matylda Kutkowska. Ekspertka zwróciła uwagę, że testy te nie wykrywają koronawirusa i nie należy ich stosować przy ostrych przypadkach zakażenia.

Jeśli czujecie się państwo źle dzisiaj, bądź czuliście się źle wczoraj, to test nie odpowie na żadne pytanie. Nie należy go wykonywać, gdy występują niepokojące objawy. To jest test serologiczny, który wykrywa przeciwciała, czyli odpowiedź immunologiczną na „intruza”, który dostał się do organizmu – mówiła w programie „Debata Dnia”.

Kutkowska zwróciła uwagę, że producentów testów zabezpieczył się niejako z każdej możliwej strony. – Sam producent mówi, że jeśli klient uzyska wynik pozytywny, to ma się skonsultować z lekarzem, a jeśli uzyska negatywny, a obserwuje objawy, to również musi skonsultować się z lekarzem – zauważyła.

Na koniec zaznaczyła, że testy należy traktować jedynie jako ciekawy produkt. – Mam wrażenie, że jest to gadżet, który może nam odpowiedzieć na kilka pytań, ale nie jest to test laboratoryjny – oceniła wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >