wtv.pl > Polska > Polski dyplomata ewakuowany z Indii do kraju. Skomplikowana akcja służb zakończona sukcesem
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:17

Polski dyplomata ewakuowany z Indii do kraju. Skomplikowana akcja służb zakończona sukcesem

Dyplomata
PAWEL JASKOLKA/AGENCJA SE/East News

Informacje o pilnej akcji polskich służb przekazali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej. Indie właśnie pobiły światowe rekordy liczby pozytywnych wyników testu na obecność koronawirusa w ciągu doby. Nasz dyplomata również zakaził się wirusem. Niestety ciężki przebieg choroby oraz fatalna sytuacja służby zdrowia wymusiła zadecydowanie o ewakuacji do Polski. 

Dyplomata wraz z rodziną musiał pilnie ewakuować się z kraju

W proces ewakuacji dyplomaty zaangażowano wiele podmiotów. Mowa nie tylko o Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, ale też o Głównym Inspektoracie Sanitarnym, Ministerstwie Zdrowia, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Agencji Rezerw Strategicznych oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w rozmowie z Polską Agencją Prasował wskazał, że w Indiach zaczyna brakować tlenu. Szpitale nie są w stanie opiekować się kolejnymi pacjentami. Dyplomata zaś potrzebował natychmiastowej, profesjonalnej opieki medycznej. - Dyplomaci również nie mogą liczyć na pomoc - komentował podpułkownik Konrad Korpowski.

Całe przedsięwzięcie przeprowadzono zaledwie w ciągu 48 godzin. Urzędnik wraz z rodziną znaleźli się w kraju. Podczas akcji zastosowano się do wszelkich wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Samolot wylądował na warszawskim lotnisku imienia Fryderyka Chopina, a dyplomata właśnie znajduje się pod opieką medyków szpitala zakaźnego. 

Jak podaje Wirtualna Polska chodzi o sekretarza Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Indiach. Odstąpienie od natychmiastowej ewakuacji stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia dyplomaty. 

Warto podkreślić, że tylko 24 kwietnia w całym kraju odnotowano prawie 350 tysięcy nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Rzeczpospolita deklaruje, że statystycznie co 4 minuty jeden mieszkaniec Indii przegrywa walkę z wirusem. Od początku pandemii zmarło tam blisko 192 tysiące osób. 

Co więcej, w państwie wciąż nie osiągnięto szczytu zakażeń. Ma on nastąpić dopiero w połowie maja. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Polska Agencja Prasowa]

Tagi: Indie Polska
Powiązane