wtv.pl > Polska > Policja komentuje sprawę pozostawienia dziecka w oknie życia w Częstochowie
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:17

Policja komentuje sprawę pozostawienia dziecka w oknie życia w Częstochowie

okno życia
Wikimedia Commons/Skelanard
  • W nocy z 23 na 24 kwietnia siostry zakonne znalazły w oknie życia 5-miesięczną dziewczynkę.

  • Niedługo później na komisariacie pojawili się rodzice dziecka, chcąc je odzyskać.

  • Sprawą ma teraz zająć się sąd rodzinny, który ustali, czy rodzice mogą wciąż opiekować się niemowlęciem.

Według doniesień niektórych mediów dziewczynka ma zespół Downa. 

Policja komentuje sprawę dziecka pozostawionego w oknie życia w Częstochowie

W nocy z 23 na 24 kwietnia w częstochowskim oknie życia, które działa od 2008 roku, pozostawiono 5-miesięczną dziewczynkę. Dziecko było zadbane, pozostawiono również worek z ubraniami na zmianę. Nie było jednak żadnego listu. 

Według doniesień mediów, dziewczynka miała cierpieć na zespół Downa, informacja nie została jednak w żaden sposób potwierdzona przez policję. 

Niedługo później na komisariat zgłosili się rodzice dziecka. Procedury są jednak jasne - nie wiadomo, czy dalej będą mogli sprawować opiekę nad dziewczynką.

Policja nie chce komentować sprawy bezpośrednio ze względu na dobro rodziny. Sprawą ma teraz zająć się sąd rodzinny, który sprawdzi, czy dziewczynka będzie mogła znowu znaleźć się pod rodzicielską opieką. Sprawa nie jest prosta - ostatnio w Łodzi doszło do podobnego zdarzenia. Matka próbowała odzyskać oddanego do okna życia synka - jej sprawą również zajął się sąd. 

Po przesłuchaniu rodzice mogli wrócić do domu. Oczekiwać będą oni na informacje z sądu. Póki co dziewczynką zajmą się siostry zakonne. 

Okna życia - procedura

Pozostawienie dziecka w oknie życia nie jest takie proste - mimo procedury, która pozwala zachować niemal pełną anonimowość, w sprawę musi wmieszać się policja. Obowiązujące przepisy nakładają na nią obowiązek odnalezienia rodziców dziecka i zrzeczenia się przez nich praw. 

Możliwe jest również zmiana decyzji i odzyskanie dziecka, nie może się to jednak stać później niż 6 tygodni od przekazania go do okna życia. Wtedy wkracza sąd rodzinny, który zdecyduje, czy w rodzinie są odpowiednie warunki do opieki.

Okien życia w Polsce jest około 70. Zazwyczaj znajdują się przy klasztorach, niektóre z nich jednak organizowane są przez szpitale lub domy dziecka. 

Okno życia w Częstochowie funkcjonuje od 2008 roku i jak dotąd zostawiono w nim pięcioro dzieci. Przed przypadkiem 5-miesięcznej dziewczynki, ostatni maluch został pozostawiony tam 5 lat temu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [polsatnews.pl]

Powiązane