wtv.pl > Polska > Dr Grzesiowski wytknął błędy w spocie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:17

Dr Grzesiowski wytknął błędy w spocie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia

Dr Paweł Grzesiowski wyłapał błędy w rządowym spocie promującym szczepienia.
Piotr Molecki/East News

W niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski udostępnił w mediach społecznościowych spot promujący szczepienia przeciw COVID-19 pod hasłem "ramię w ramię" nawiązującym do sposobu wstrzykiwania szczepionki.

- Koronawirus na długo zmienił naszą rzeczywistość. Pozbawił możliwości normalnego funkcjonowania. Ograniczył swobodę i utrudnił życie. Odłączył od tych, których kochamy - boleśnie, a czasem bezpowrotnie - mówi lektor w udostępnionym przez ministra spocie.

- Wszyscy jesteśmy już zmęczeni, ale mamy szansę powrócić do normalności. Szczepienie przeciwko koronawirusowi to klucz do otwarcia tego, co zamknęła pandemia. To bezpieczna droga do codzienności, za którą tęsknimy i do życia, które pamiętamy - słyszymy, podczas gdy na ekranie widać igłę wbijaną w ramię szczepionej osoby

- To szansa na zdrowie dla nas i naszych najbliższych. Wszyscy możemy być częścią tego zwycięstwa. Musimy tylko zakasać rękawy, by ramię w ramię walczyć z koronawirusem - przekonuje lektor z rządowego spotu.

[EMBED-2770]

Dr Paweł Grzesiowski o rządowym spocie

Po krótkim czasie na wpis ministra Niedzielskiego odpowiedział regularnie komentujący w mediach sytuację epidemiczną i wprowadzane w związku z nią przez rząd rozwiązania immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Ekspert nie miał oczywiście obiekcji co do zasadności prowadzenia tego typu kampanii w kraju, w którym wciąż wiele osób deklaruje, że nie zaszczepi się przeciw COVID-19, zwrócił jednak uwagę na zawarte w rządowym filmiku błędy.

- UWAGA: W załączonym spocie o szczepieniach "ramię w ramię" 6-krotnie pokazano wstrzyknięcie szczepionki poza mięsień naramienny, który jest rekomendowanym miejscem podania szczepionki. Czy to na pewno jest promocja prawidłowej procedury wykonywania szczepienia? - pyta dr Paweł Grzesiowski we wpisie na Twitterze.

Zdjęciu towarzyszy ilustracja przedstawiająca wspomniany mięsień naramienny. Porównując ilustrację z rządowym spotem, faktycznie można dojść do wniosku, że na filmie igła wbijana jest niżej.

Wspomniane przez dra Pawła Grzesiowskiego rekomendacje znajdują odzwierciedlenie w zaleceniach dotyczących szczepień przeciw COVID-19 zamieszczonych na rządowym portalu pacjent.gov.pl, gdzie czytamy, że "szczepionka jest podawana domięśniowo, najlepiej w mięsień naramienny."

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Super Express / se.pl, pacjent.gov.pl, Twitter / Paweł Grzesiowski, Twitter / Adam Niedzielski

Powiązane