Szkoły powrócą już wkrótce. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 14 Stycznia 2021

Testom na obecność koronawirusa poddano 80 tys. nauczycieli. Niespodziewane wyniki

Nauka stacjonarna w szkołach powróci już po feriach zimowych. Decyzja ogłoszona przez ministrów zdrowia i edukacji dotyczy na razie tylko klas I-III. Czy otwarcie szkół jest jednak bezpieczne? Polskim nauczycielom przeprowadzono już testy na obecność koronawirusa.

  • 18 stycznia w klasach I-III szkół podstawowych powróci nauka zdalna
  • Po przeprowadzeniu testów na koronawirusa dla nauczycieli, tylko 2 % z nich uzyskało wynik pozytywny
  • Do szkół powrócą także praktyki zawodowe

Zdecydowana większość nauczycieli, którzy edukować będą dzieci po ponownym otwarciu szkół, nie wykazuje objawów zachorowania. 

Szkoły otwarte już wkrótce 

11 stycznia ogłoszono, że powrót dzieci do szkół po przerwie spowodowanej trwającą wciąż, bądź co bądź, pandemią koronawirusa, nastąpi tuż po feriach zimowych. Początkowo zapowiadano, że obejmie on tylko dwa województwa (małopolskie i świętokrzyskie), ale podczas wspólnej konferencji ministra zdrowia i ministra edukacji, poinformowano media, że dotyczyć będzie to całej Polski. 

- Mam pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci z klas I-III do szkół - przekonywał Przemysław Czarnek. 

Jeszcze przed poniedziałkową konferencją, rozpoczęły się testy na koronawirusa, wykonywane polskim nauczycielom, mające wykazać, czy kadry pedagogiczne są gotowe na powrót do nauki stacjonarnej w szkołach. Przeprowadzono ich ok. 80 000. 

Lech Wałęsa opublikował prywatny fragment o ojcu Jarosława Kaczyńskiego. Ruszyła lawina skrajnych komentarzyLech Wałęsa opublikował prywatny fragment o ojcu Jarosława Kaczyńskiego. Ruszyła lawina skrajnych komentarzyCzytaj dalej

Dziś minister edukacji ogłosił wyniki dla 60 000 spośród badanych pracowników szkół. 

- Koronawirusem zakaziło się zaledwie 2 % - powiadomił Przemysław Czarnek. 

Nie tylko klasy I-III? 

Jak powiadomił minister edukacji, szkoły zostaną otwarte nie tylko dla dzieci z klas I-III, ale również dla praktykantów zawodowych. Oznacza to, że w zajęciach uczestniczyć będą mogli także studenci odbywający obowiązkowe staże związane z edukacją akademicką. 

Dodatkowo, zielone światło otrzymały także olimpiady sportowe, organizowane na terenach placówek edukacyjnych, konkursy oraz turnieje. Nie przestają również funkcjonować konsultacje dla uczniów klas ósmych oraz maturzystów. 

Otwarte mają zostać również świetlice, w których przebywać będą mogły dzieci. 

- Szkoła ma obowiązek, w związku z powrotem z klas I-III, zapewnić opiekę świetlicową dla najmłodszych uczniów - zapowiedział minister edukacji. 

Uruchomiona zostanie także specjalna linia telefoniczna, pod którą nauczyciele będą mogli otrzymać wsparcie techniczne dotyczące narzędzi do pracy zdalnej. Telefon ma być czynny w dni robocze (od 6.00 do 20.00) i w weekendy (od 8.00 do 18.00). Numer to +48 222 500 144.

Źródło: wp.pl, wyborcza.pl, gazetaprawna.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: