wtv.pl

WTV.pl

Syn Edwarda Gierka pokazał jak wygląda grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska
  • Profesor Adam Gierek, syn Edwarda Gierka, zamieścił w sieci post na temat swojego ojca

  • 6 stycznia 1913 roku Edward Gierek przyszedł na świat, a w 2021 roku obchodziłby swoje 108. urodziny

  • Poza podzieleniem się faktem, że I Sekretarz KC PZPR posiada we Francji swoją ulicę, syn Edwarda Gierka pokazał, jak wygląda grób jego ojca

Czasy, gdy u władzy był Edward Gierek, dawno już minęły, jednak jego osoba wciąż jest dla wielu osób nie tak odległym wspomnieniem. 6 stycznia I Sekretarz KC PZPR obchodziłby 108. urodziny

Syn Edwarda Gierka, profesor Adam Gierek zamieścił z okazji urodzin swojego ojca pamiątkowy post na Facebooku. Pokaz na nim nie tylko, jak obecnie wygląda grób polityka, ale podzielił się publicznie kilkoma nieznanymi dotąd szerszej opinii faktami.

W dniu urodzin Edwarda Gierka jego syn opublikował pamiątkowy post

Na Facebooku Adama Gierka pojawił się post dotyczący Edwarda Gierka, jego ojca. Syn zdecydował się uhonorować dzień, w którym jego ojciec skończyłby 108 lat. Postanowił podzielić się ze światem nie tylko prywatnym zdjęciem grobu I Sekretarza KC PZPR, ale również przekazać kilka informacji na temat historii życia polityka.

- Edward Gierek- Polityk, Syn Zagłębiowskiej Ziemi. W dniu dzisiejszym przypada 108 rocznica Jego urodzin. Urodzony w Porąbce w dniu 6 stycznia 1913, zmarł 29 lipca 2001r. pochowany w Sosnowcu cm. ul. Zuzanny. W 1923 roku wraz z rodzoną wyemigrował do Francji. W wieku 13 lat zaczął pracować pod ziemią jako górnik – ładowacz wózków. Za udział w strajku w obronie zwolnionych polskich górników został w 1934 wydalony z Francji do Polski (pisownia oryginalna - przyp. red.) - rozpoczyna swój post syn Edwarda Gierka.

Wpis opatrzony został kilkoma archiwalnymi fotografiami, w tym zdjęcie dokumentu mówiącego o internowaniu I Sekretarza KC PZPR. Okazuje się jednak, że to właśnie z Francją wiąże się kilka faktów, które nie są powszechnie znane.

Edward Gierek jest zdaniem syna, profesora Adama Gierka postacią, która jest przez Francuzów bardzo szanowana. Komunistyczny działacz został nawet w roku 2020 specjalnie uhonorowany przez naród mieszkający nad Sekwaną.

Edward Gierek otrzymał we Francji własną ulicę

- Właśnie we Francji jest uznawany za postać godną szacunku, to przecież w przeddzień święta narodowego Francji, które przypadało w rocznicę zburzenia Bastylii 13 lipca w 2019 w mieście Auby odbyła się uroczystość nadania jednej z ulic imienia Edwarda Gierka. W uroczystości wziął udział jego syn profesor Adam Gierek. W 2020 r. nazwano w miejscowości Grenay /Francja/ Rondo im.E.Gierka, a w 2021 roku na okoliczność 20 rocznicy śmierci E.Gierka zostanie również uhonorowany na terytorium Francji w postaci nazwania Jego imieniem kolejnej ulicy (pisownia oryginalna - przyp. red.) - kontynuuje w swoim wpisie profesor Adam Gierek.

Następca Władysława Gomułki przyszedł na świat 6 stycznia 1913 roku w Porąbce. Zmarł natomiast 29 lipca 2001 r. w Cieszynie. Zanim został I Sekretarzem KC PZPR Edward Gierek przez większość swojego życia trudnił się górnictwem - zarówno we Francji, jak i w Belgii. 

Jak wygląda mogiła I Sekretarza KC PZPR?

Prócz wspomnienia związanego z urodzinami ojca, profesor Adam Gierek postanowił podzielić się zdjęciem widoku zarezerwowanego dla rodziny i osób najbliższych. W mediach społecznościowych zamieścił zdjęcie nagrobku Edwarda Gierka. Ten jest przykryty kwiatami oraz sporą ilością zniczy.

Źródło: SuperExpress / Facebook.com @AdamGierek

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Niedzielski przekazał, do kiedy zostaną zaszczepieni chętni. Jest warunek

  • Wyszło kolejne, zaskakujące nazwisko zaszczepionego poza kolejką

  • 990 zł na pierwsze i drugie, 1000 na trzecie dziecko. Tysiące Polaków skorzystają

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Grzegorz Hyży komentuje wpis Mai Hyży. "Jestem wstrząśnięty i zasmucony treścią tego kłamliwego i oszczerczego wpisu"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Powód śmierci serialowego porucznika Borewicza doprowadza do łez. Nie każdy wiedział, co się stało
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Sylwia Grzeszczak opowiedziała o ciężkiej sytuacji z dzieciństwa
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Sylwia Wysocka, gwiazda polskich seriali, trafiła do szpitala. Została dotkliwie pobita
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Anita Werner podzieliła się trudnymi wspomnieniami związanymi z chorobą mamy
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Nie żyje rysownik Tomasz Wiater. Współpracował z Tygodnikiem NIE
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]