Edward Gierek. STF/EAST NEWSŹródło: STF/EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 7 Stycznia 2021

Syn Edwarda Gierka pokazał jak wygląda grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

I Sekretarz KC PZPR Edward Gierek na świat przyszedł 6 stycznia 1913 roku i to właśnie w święto Trzech Króli jego syn pokazał, jak wygląda grób ojca. Post w mediach społecznościowych opatrzył dodatkowo kilkoma informacjami, które dla większości osób mogły nie być powszechną wiedzą.

  • Profesor Adam Gierek, syn Edwarda Gierka, zamieścił w sieci post na temat swojego ojca
  • 6 stycznia 1913 roku Edward Gierek przyszedł na świat, a w 2021 roku obchodziłby swoje 108. urodziny
  • Poza podzieleniem się faktem, że I Sekretarz KC PZPR posiada we Francji swoją ulicę, syn Edwarda Gierka pokazał, jak wygląda grób jego ojca

Czasy, gdy u władzy był Edward Gierek, dawno już minęły, jednak jego osoba wciąż jest dla wielu osób nie tak odległym wspomnieniem. 6 stycznia I Sekretarz KC PZPR obchodziłby 108. urodziny

Syn Edwarda Gierka, profesor Adam Gierek zamieścił z okazji urodzin swojego ojca pamiątkowy post na Facebooku. Pokaz na nim nie tylko, jak obecnie wygląda grób polityka, ale podzielił się publicznie kilkoma nieznanymi dotąd szerszej opinii faktami.

W dniu urodzin Edwarda Gierka jego syn opublikował pamiątkowy post

Na Facebooku Adama Gierka pojawił się post dotyczący Edwarda Gierka, jego ojca. Syn zdecydował się uhonorować dzień, w którym jego ojciec skończyłby 108 lat. Postanowił podzielić się ze światem nie tylko prywatnym zdjęciem grobuI Sekretarza KC PZPR, ale również przekazać kilka informacji na temat historii życia polityka.

- Edward Gierek- Polityk, Syn Zagłębiowskiej Ziemi. W dniu dzisiejszym przypada 108 rocznica Jego urodzin. Urodzony w Porąbce w dniu 6 stycznia 1913, zmarł 29 lipca 2001r. pochowany w Sosnowcu cm. ul. Zuzanny. W 1923 roku wraz z rodzoną wyemigrował do Francji. W wieku 13 lat zaczął pracować pod ziemią jako górnik – ładowacz wózków. Za udział w strajku w obronie zwolnionych polskich górników został w 1934 wydalony z Francji do Polski (pisownia oryginalna - przyp. red.) - rozpoczyna swój post syn Edwarda Gierka.

Pilna konferencja ministra edukacji wreszcie się odbyła. Najnowsze informacje ws. powrotu dzieci do szkółPilna konferencja ministra edukacji wreszcie się odbyła. Najnowsze informacje ws. powrotu dzieci do szkółCzytaj dalej

Wpis opatrzony został kilkoma archiwalnymi fotografiami, w tym zdjęcie dokumentu mówiącego o internowaniu I Sekretarza KC PZPR. Okazuje się jednak, że to właśnie z Francją wiąże się kilka faktów, które nie są powszechnie znane.

Edward Gierek jest zdaniem syna, profesora Adama Gierka postacią, która jest przez Francuzów bardzo szanowana. Komunistyczny działacz został nawet w roku 2020 specjalnie uhonorowany przez naród mieszkający nad Sekwaną.

Edward Gierek otrzymał we Francji własną ulicę

- Właśnie we Francji jest uznawany za postać godną szacunku, to przecież w przeddzień święta narodowego Francji, które przypadało w rocznicę zburzenia Bastylii 13 lipca w 2019 w mieście Auby odbyła się uroczystość nadania jednej z ulic imienia Edwarda Gierka. W uroczystości wziął udział jego syn profesor Adam Gierek. W 2020 r. nazwano w miejscowości Grenay /Francja/ Rondo im.E.Gierka, a w 2021 roku na okoliczność 20 rocznicy śmierci E.Gierka zostanie również uhonorowany na terytorium Francji w postaci nazwania Jego imieniem kolejnej ulicy (pisownia oryginalna - przyp. red.) - kontynuuje w swoim wpisie profesor Adam Gierek.

Następca Władysława Gomułki przyszedł na świat 6 stycznia 1913 roku w Porąbce. Zmarł natomiast 29 lipca 2001 r. w Cieszynie. Zanim został I Sekretarzem KC PZPR Edward Gierek przez większość swojego życia trudnił się górnictwem - zarówno we Francji, jak i w Belgii. 

Jak wygląda mogiła I Sekretarza KC PZPR?

Prócz wspomnienia związanego z urodzinami ojca, profesor Adam Gierek postanowił podzielić się zdjęciem widoku zarezerwowanego dla rodziny i osób najbliższych. W mediach społecznościowych zamieścił zdjęcie nagrobku Edwarda Gierka. Ten jest przykryty kwiatami oraz sporą ilością zniczy.

Źródło: SuperExpress / Facebook.com @AdamGierek

Artykuły polecane przez redakcję WTV: