wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zadziwiające nagranie księdza trafiło do sieci. Jest interwencja w ministerstwie

7 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Na Twitterze pojawi się fragment kazania, gdzie ksiądz ostrzega wiernych przed szczepionką i odmawia modlitwę za tworzących ją naukowców. Senator Krzysztof Berejza wskazuje, że duchowny propaguje szkodliwe fake newsy i mówi o tym, że do twor

  • Senator Krzysztof Berejza poinformował na Twitterze, iż skierował do ministra Adama Niedzielskiego oficjalne pismo z prośbą o interwencję w episkopacie

  • Na profilu polityka pojawił się fragment modlitwy wiernych z jednego z gorzowskich kościołów

  • Na nagraniu widać i słychać, jak ksiądz powiela fake newsy i mówi, że szczepionki przeciwko COVID-19 zrobione zostały z płodów pochodzących z aborcji

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez senatora Krzysztofa Berejzę na Twitterze ksiądz ma służyć w jednej z gorzowskich parafii i serwować parafianom wiadomości niezgodne z naukowymi faktami.

Sam ksiądz we fragmencie nagrania, dostępnym na profilu senatora nagłaśniającego sprawę, mówi wiernym, że trzeba modlić się za twórców szczepionki. Mają oni bowiem do jej tworzenia używać ciał płodów. Senator postanowił napisać w tej sprawie do ministra Adama Niedzielskiego.

Szczepionki, płody i ksiądz - z ambony padły oburzające słowa

Gorzowski ksiądz wykorzystuje ambonę do przekazywania nieprawdziwych i wysoce szkodliwych informacji na temat szczepionki Pfizera oraz BioNTechu. Nagranie obiegające sieć za sprawą działań senatora Krzysztof Berejzy jest wręcz skandaliczne.

- Wszystkie obecnie produkowane szczepionki na COVID-19 zostały wytworzone z wykorzystaniem ciał dzieci pochodzących z aborcji - mówi do wiernych ksiądz, który jednocześnie w czasie modlitwy wiernych wskazuje wspólnocie, że mają modlić się za naukowców odpowiedzialnych za stworzenie szczepionki.

Fakt, iż Kościół katolicki oraz wspólnota chrześcijańska nie zgadza się na przeprowadzanie aborcji, nie pozwala na propagowanie nieprawdziwych informacji na temat szczepionki mogącej mieć realny wpływ na wygaszenie panującej pandemii.

Senator Krzysztof Berejza zwraca jednocześnie uwagę, że słuchaczami księdza są głównie osoby starsze, które nie mają tak wielkiej świadomości istnienia fake newsów. Nie czują również potrzeby uwiarygadniania źródeł i krytycznego podejścia do wiadomości przedstawianych przez osoby zaufania publicznego, którym bez wątpienia są właśnie duchowni. Polityk poinformował, że w związku ze skandalicznymi słowami księdza w sprawie szczepionek podjął konkretne kroki.

Senator Krzysztof Berejza interweniuje w sprawie słów księdza

- W sprawie tych skandalicznych słów kapłana do wiernych (często starszych osób...) skierowałem interwencję do Ministra Zdrowia - poinformował na Twitterze senator X kadencji startujący w czasie wyborów z list Koalicji Obywatelskiej.

W komentarzu zamieścił dodatkowo skan dokumentu, który został złożony na ręce ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przypomnijmy, że resort wciąż zakłada, że chęć zaszczepienia się wśród rodaków będzie wynosić 47%, jednak jeśli podobne nieprawdziwe tezy — szczególnie w małych społecznościach — głosić będzie więcej osób, liczba chętnych na zaszczepienie może spaść.

- W związku z tym skandalicznym stwierdzeniem i powielaniem nieprawdy wnoszę o podjęcie stosowanych działań przez Pana Ministra, włącznie z podjęciem przez Ministerstwo Zdrowia interwencji w episkopacie - napisał w interwencji do Adama Niedzielskiego Krzysztof Berejza.

Dodatkowo senator zdecydował się na zadanie szefowi resortu zdrowia dwóch pytań dotyczących działalności ministerstwa w związku z szerzącymi się nieprawdziwymi informacjami na temat szczepionki podawanej obecnie grupie 0. O ile o popularyzacji szczepienia mówi się dużo, o tyle już w przypadku wali z fake newsami na ich temat poza wypowiedziami w czasie konferencji nie dzieje się zbyt wiele.

Senator pyta ministra Adama Niedzielskiego o działania ministerstwa

W dokumencie upublicznionym na Twitterze przez Krzysztofa Berejzę przeczytać można dwa pytania ściśle związane z interwencją w sprawie słów gorzowskiego księdza.

Senator pyta: "czy Ministerstwo Zdrowia przeciwdziała dezinformacji związanej ze szczepieniami" oraz o to "ile razy służby Ministerstwa podejmowały interwencje w celu sprostowania kłamliwych, publicznych wypowiedzi nt. rzekomego pochodzenia szczepionek na koronawirusa od martwych płodów".

Do czasu publikacji tego artykułu ani Adam Niedzielski, ani Ministerstwo Zdrowia nie odpowiedziało na pytania zadane przez senatora Krzysztofa Berejzę.

Źródło: Twitter.com @KrzysztofBrejza

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Niedzielski przekazał, do kiedy zostaną zaszczepieni chętni. Jest warunek

  • Syn Gierka pokazał grób ojca. Przekazał kilka mało znanych informacji

  • Czy ulicami Warszawy ruszy Orszak Trzech Króli? Organizatorzy wydarzenia odpowiedzieli

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >