wtv.pl
Szef pomorskiego klubu PiS krytycznie o żeńskich końcówkach zawodów

YouTube.com/Pomorskie.eu „32 sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego”

Szef klubu PiS uznał żeńskie końcówki za "poniżające". Jest nagranie

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Słowa szefa klubu PiS w pomorskim Sejmiku odbiły się szerokim echem nie tylko lokalnie. Jerzy Barzowski postanowił wytłumaczyć Agnieszce Kapale-Sokalskiej reprezentującej Nowoczesną, że jej prośba o korzystanie przy zwracaniu się do niej z formy "cz

Nie milknie echo po przedwczorajszej sesji Sejmiku Pomorskiego, gdzie szef klubu PiS Jerzy Barzowski odpowiedział na prośbę Agnieszki Kapały-Sokalskiej z Nowoczesnej. Polityczka poprosiła o to, by zwracać się do niej żeńską wersją określenia „członek”.

Sprawiło to, że polityk PiS postanowił objaśnić swojej koleżance z Sejmiku, że korzystanie z żeńskich końcówek umniejsza jej prestiżowi. Cała wymiana zdań dostępna jest w sieci.

Województwo pomorskie: Szefa lokalnego klubu PiS krytykuje chęć korzystania z żeńskich końcówek

Okazuje się, że nie wszyscy chcą pogodzić się z faktem, że w polskim języku ponownie popularne stają się feminatywy i jedną z takich osób jest szef pomorskiego klubu PiS Jerzy Barzowski. Polityk partii rządzącej nie omieszkał zwrócić uwagę reprezentującej Nowoczesną Agnieszce Kapale-Sokalskiej.

W czasie 32. sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska poprosiła innych polityków o to, by zwracać się do niej przy wykorzystaniu zwrotu „członkini”. Prawniczka z Nowoczesnej wchodzi bowiem w skład zarządu województwa pomorskiego.

69-letni polityk PiS już pod koniec ponad 2 i pół godzinnej sesji postanowił zwrócić swojej młodszej koleżance uwagę. Poszło właśnie o końcówki żeńskie. Jego słowa odbiły się szerokim echem.

Wskazał on, iż „[...] tak może być, ale nie musi być. Chcę pani Agnieszce powiedzieć, że taka forma nazywania członka zarządu to jest troszkę poniżająca, obniża prestiż”. Dodał jednocześnie, że takie pragnienie powinno sprawić, że koledzy partyjni będą zwracali się do niej per marszałkini, a nie pani marszałek.

To nie koniec zaskakujących stwierdzeń polityka PiS

Chociaż cała wypowiedź utrzymana była w spokojnym tonie i daleko jej do uniesienia się posłanki PiS we wczorajszym programie „Punkt widzenia” w Polsat News, to nie zmniejsza to zamieszania, jakie wywołały stwierdzenie 69-letniego szefa klubu PiS w regionie pomorskim.

- Musiałem to powiedzieć, bo część z nas ma swoje poglądy i tego nie akceptujemy - powiedział Jerzy Barzowski, podkreślając, że fakt, iż męskie nazwy mają być bardziej prestiżowe, nie jest odosobnionym w tym gronie stwierdzeniem. Stwierdził dodatkowo, że faktycznie określenie „członek” może nie kojarzyć zbyt dobrze, ale obecnie słowo to ma wiele znaczeń. 

Prawniczka z Nowoczesnej odpowiedziała na te słowa

Agnieszka Kapała-Sokalska odpowiedziała na krytykę żeńskich końcówek przez polityka PiS. Wskazała, że jeśli Jerzy Barzowski nie będzie czuł się dobrze, używając formy „członkini” to może używać określenia „członek”. - Nikomu nie będę narzucała, jak ma mówić [...] Ale powiem panu, że bardzo wiele osób mówi do mnie "marszałkini". "Członkini" jest absolutnym standardem - dodała.

32. sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego dostępna jest w serwisie YouTube z racji, iż odbywała się w formie zdalnej. Agnieszka Kapała-Sokalska postanowiła wskazać jeszcze szefowi lokalnego klubu PiS, iż szanuje jego poglądy, ale jednocześnie nie może on oczekiwać, iż mogą one być narzucane innym, a co za tym idzie jego krytyka żeńskich końcówek, nie wpłynie na decyzję o używaniu feminatywów.

Poniżej zapoznać można się z materiałem dostępnym w sieci. Początek wypowiedzi Jerzego Barzowskiego z PiS na temat żeńskich końcówek znajduje się w 2:27:35 materiału.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: YouTube.com @Pomorskie.eu / o2 / Gazeta Wyborcza

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >