wtv.pl > Świat > Szczepionka na koronawirusa w formie sprayu do nosa? Trwają badania
Alan Wysocki
Alan Wysocki 27.02.2023 14:31

Szczepionka na koronawirusa w formie sprayu do nosa? Trwają badania

Szczepienia
Piotr Molecki/East News

Szczepionka na koronawirusa w formie sprayu do nosa? Trwają badania nad nowym pomysłem naukowców. Australijska firma Nucleus Network z Brisbane już rozpoczęła pierwsze badania kliniczne. Informacje za radiem Głos Ameryki podali dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej. Szczepionka w formie sprayu ma bezpośrednio zapobiegać rozprzestrzenianiu się patogenu do płuc.

Co ciekawe, inicjatorzy szczepionki sugerują, iż wersja donosowa może wyróżnić się większą skutecznością od Pfizera i AstraZeneki.

Szczepionka na koronawirusa w formie sprayu do nosa? Trwają badania

Kolejną zaletą jest możliwość spełnienia potrzeb pacjentów, bojących się ukłuć igłami.

Głos w sprawie zabrał dyrektor medyczny Nucleus Networ, Paul Griffin. - Główna korzyść polega na tym, że gdy podajemy szczepionkę tą samą drogą, jaką patogen lub wirus dostają się do organizmu, to zwiększa jej skuteczność - deklarował, cytowany przez PAP.

Ekspert przekonywał, że obecne szczepionki chronią przed powikłaniami i ciężkim przebiegiem koronawirusa. Australijski preparat ma zaś obniżać ryzyko zakażenia.

W Australii do użytku dopuszczono jedynie preparaty Pfizera i AstraZeneki. Od połowy czerwca władze kraju skierowały produkt Pfizera jedynie do osób powyżej 60. roku życia.

Dalsza część materiału pod wideo.

Warto podkreślić, że epidemia koronawirusa w Australii nie wywołała tak poważnych skutków, jak w Ameryce, Europie, czy Azji. Od początku kryzysu władze kraju odnotowały jedynie 30 tysięcy przypadków zakażenia. Zmarło zaś 900 osób.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródlo: PAP, wtv.pl

Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) Piotr Molecki/East News

Tagi: Szczepienia
Powiązane