wtv.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Szare eminencje w rządzie PiS. Kto jeszcze pojawia się w ujawnionych rzekomych mailach Dworczyka i Morawieckiego?

17 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Afera mailowa zawładnęła mediami, które co rusz analizują kolejne wypowiedzi polityków. Dziennikarze pochylają się jednak przede wszystkim nad Michałem Dworczykiem i Mateuszem Morawieckim, nie zwracając szczególnej uwagi na inne osoby, które miały brać udział w konwersacjach. Czy poznaliśmy kolejne szare eminencje rządu PiS?

Prócz pracowników KPRM w korespondencji pojawić się miał m.in. Mariusz Chłopik związany z PKO. Pełni tam funkcję... dyrektora biura Ekstraklasy i gamingu.

Jarosław Kaczyński - obrady sejmu

Onet: w trakcie tajnych obrad Sejmu Kaczyński zapewnił, że Moskwa ma gotowe plany inwazji na Polskę

CZYTAJ DALEJ

Szare eminencje rządu PiS. Co jeszcze pokazała afera mailowa?

Afera mailowa rozpoczęła się na początku czerwca opublikowaniem rzekomej korespondencji Michała Dworczyka z jego prywatnego maila na Telegramie (wciąż nie potwierdzono, że ujawnione wiadomości były prawdziwe). Później posypały się kolejne fragmenty z korespondencji ważnych rządowych osobistości prowadzonych... z prywatnych skrzynek mailowych.

Korespondencja nie tylko miała ujawnić sposób, w jaki rząd Morawieckiego decydował o kwestiach pandemii (m.in. zamykaniu i otwieraniu galerii handlowych czy hoteli) czy Orlenu, ale również o tym, kto uczestniczył w dyskusjach i podejmował decyzje.

W adresatach maila Mateusza Morawieckiego pojawić się mieli nie tylko Adam Niedzielski, Piotr Müller, Michał Dworczyk czy Andrzej Horban, ale również osoby blisko związane z Kancelarią Premiera oraz takie, które z rządem PiS związane są nieoficjalnie.

Można więc zobaczyć, że nie tylko wśród piszących, ale również wśród odbiorców mieli być Norbert Maliszewski, prof. UKSW i szef Centrum Analiz Strategicznych przy KPRM, Tomasz Matynia - dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu, Krzysztof Szczucki - prezes Rządowego Centrum Legislacji, Krzysztof Michalski - członek Rady Nadzorczej PKO BP oraz doradca premiera ds. ekonomicznych.

Z tego grona szczególnie wyróżnia się jednak Mariusz Chłopik. Na co dzień jest on dyrektorem biura Ekstraklasy i gamingu w PKO BP. Mimo braku oficjalnej funkcji, od długiego czasu zajmuje się również sprawami przy premierze. Był również jednym z bohaterów opisanej w 2020 roku przez „Gazetę Wyborczą” afery wokół agencji StoPro, z którą związany był znajomościami.

Czy nie pełniący żadnej funkcji rządowej Chłopik powinien w ogóle mieć dostęp do dyskusji wśród członków rządu? Ze względu na to, że korespondencja prowadzona była rzekomo przez skrzynki prywatne, nie zostawiało to śladu w dokumentach KPRM. Mimo tego, dotykano jednak kwestii bardzo istotnych dla funkcjonowania państwa, a dostęp do tych informacji i część planowania spoczęła na osobie, która formalnie z rządem PiS nie ma nic wspólnego.

Spośród osób na liście mailingowej szerzej w mediach pojawia się ich stosunkowo niewiele. Wśród szarych eminencji PiS, które decydują o tym, jak wyglądało m.in. życie Polaków w pandemii, decydować mieli nie tylko pracownicy KPRM, ale również osoby związane nieformalnymi więzami z członkami PiS.

Nie tylko pandemia. Orlen i zaprzeczenia

Wyciekł również jeden z domniemanych maili przesłanych przez Michała Kuczmierowskiego, prezesa Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. Pisał w nim rzekomo o awarii instalacji produkującej olej napędowy Orlenu i tym, że może go zabraknąć na stacjach, co wywołałoby powszechne niezadowolenie.

Miało pojawić się m.in. określenie, że „szczególnie mocno mogą atakować, że Orlen kupuje gazety, a nie ogarnia rafinerii”. Prócz przedstawienia sytuacji i przesłania jej do Mateusza Morawieckiego i Michała Dworczyka, w adresatach znalazł się ponownie Mariusz Chłopik.

Rząd traktuje wciąż sprawę wycieku maili jako wrogą dezinformację, a niektórzy politycy usprawiedliwiają swoich kolegów działaniem na prywatnych skrzynkach mailowych. W tym tonie wypowiedział się m.in. Przemysław Czarnek, który stwierdził, że ma tak wiele skrzynek mailowych, że nie rozróżnia, która jest prywatna, a która nie, bo, jak mówił, rzadko z nich korzysta.

Jak na razie nie szykuje się na to, by był to koniec wycieków ze skrzynek. Choć posłowie i rządzący mają zwracać większą uwagę na maile i cyberbezpieczeństwo, nie wiadomo, czy już wcześniej nie wyciekło więcej wiadomości, a na Telegramie publikowane są one sukcesywnie.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl
zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >