wtv.pl > Świat > Super ulewa przeszła przez Moskwę. Straty są ogromne
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 08:53

Super ulewa przeszła przez Moskwę. Straty są ogromne

wybuch moskwa - twitter
Twitter: @Atlantide4world

Rekordowe opady w Moskwie. Superulewa sparaliżowała stolicę Rosji: komunikacja miejska nie działa, są liczne podtopienia i ewakuacje, a wielu mieszkańców pozbawionych jest prądu. To największa ulewa od 130 lat.

Nawałnica, która przetoczyła się przez Polskę dotarła do Rosji. Podtopienia, które widzieliśmy na ulicach uderzyły w Moskwę ze zdwojoną siłą.

Woda sięgała kolan

To była wyjątkowo trudna doba dla mieszkańców obwodu moskiewskiego. Deszcz padał bez przerwy przez 24 godziny. Z niedzieli na poniedziałek (28.06) przez rosyjska stolicę przetoczyła się potężna nawałnica, której skutki są katastrofalne.

Eksperci alarmują: spadło ponad 102 litry wody na metr kwadratowy, podczas gdy poprzedni dzienny rekord opadów w Moskwie to 63 litry.

"Super ulewa" jak nazwano ją przez Rosjan, podtopiła całe dzielnice, zalała przejścia podziemne, tunele, centra handlowe i stacje metra. Doszło do wielu lokalnych podtopień, na skutek których, trzeba było ewakuować mieszkańców niektórych osiedli poza stolicę.

Brak prądu

Gwałtowna burza zniszczyła sieci wysokiego napięcia, dlatego ponad 15 tys. osób może borykać się z brakiem elektryczności. Czarnym chmurom towarzyszył porywisty wiatr, który utrudniał przemieszczanie się po mieście. Spadające gałęzie i ułamane elementy elewacji budynków uszkodziły kilkadziesiąt samochodów.

Jak podaje Gazeta Prawna, najtrudniejsza sytuacja panuje w północno-wschodnich dzielnicach, gdzie z brzegów wystąpiła Jauza. Konieczne było ograniczenie ruchu na niektórych ulicach. Ulewa podtopiła tory i praktycznie zablokowała przejazd tramwajów.

Mimo licznych interwencji, na tę chwilę jak podają rosyjskie media - udało się uniknąć ofiar i poszkodowanych.  Meteorolodzy podają, że moskiewskie opady ustaną w środę i są tylko wstępem przed nowa falą uciążliwych upałów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected] Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: gazetaprawna.pl,tvn24.pl, www.o2.pl Zdjęcie (screen): Twitter: @Atlantide4world

Tagi: Rosja Pogoda
Powiązane