wtv.pl
Marian Banaś miał potajemnie spotkać się z Andrzejem Dudą

(zdjęcie wykadrowane) Piotr Molecki/East News

Spotkanie po cichu z Andrzejem Dudą. Banaś szuka sojuszników?

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

  • Wirtualna Polska dotarła do nieoficjalnych wiadomości mówiących o tajnym spotkaniu Andrzeja Dudy i Mariana Banasia

  • Prezes NIK miał spotkać się w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego pod koniec kwietnia

  • Nastąpić miało to bezpośrednio po tym, jak prasa napisała o niekorzystnych dla PiS — w szczególności premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Michała Dworczyka — wynikach kontroli dotyczących wyborów kopertowych

  • Nieoficjalnie WP potwierdziła te doniesienia zarówno u informatorów z Najwyższej Izby Kontroli, jak i z Pałacu Prezydenckiego

  • Wszystko wskazuje na to, że Marian Banaś szuka u Andrzeja Dudy wsparcia w sporze z Prawem i Sprawiedliwością

Nieoficjalne wiadomości Wirtualnej Polski mówią o tym, że prezydent Andrzej Duda spotkał się na tajnym spotkaniu z prezesem Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marianem Banasiem. Czy to właśnie głowa państwa będzie sojusznikiem w sporze między NIK a PiS? O spotkaniu miało wiedzieć zaledwie kilka zaufanych osób.

W ostatnim czasie spór na linii Marian Banaś — Prawo i Sprawiedliwość nabrał na sile i możliwe, że to właśnie Andrzej Duda ma być punktem przeważającym szalę na stronę prezesa NIK. Kwestia ta jest dla Mariana Banasia o tyle ważna, że obecnie na scenie politycznej, szczególnie po stronie partii rządzącej próżno szukać kogoś, kto by mógł się za nim wstawić.

Przekazywane przez Wirtualną Polskę informacje o spotkaniu Andrzeja Dudy i Mariana Banasia są nieoficjalne. Wiadomo, że do samego spotkania miało dojść pod koniec kwietnia. Wiadomość o tym otrzymać miało zaledwie kilka zaufanych osób. Dodatkowo wybrano miejsce, które dla obu uczestników spotkania będzie neutralne.

Marian Banaś i Andrzej Duda. Tajne spotkanie prezesa NIK i prezydenta

Chociaż nie podano wiadomości mówiących o tematach poruszanych przez Andrzeja Dudę i Mariana Banasia, to raczej nietrudno połączyć nitki faktów oraz ewentualnych spraw, które mogły być istotne dla prezesa NIK.

Samo spotkanie miało miejsce pod koniec kwietnia. Andrzej Duda rozmawiał z prezesem Najwyższej Izby Kontroli tuż po tym, jak podano, że kontrola dotycząca wyborów kopertowych jasno wskazuje na winę premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Michała Dworczyka.

Paweł PawL Tomczyk

Nie żyje znany, polski muzyk "PawL". Niedługo później zmarł jego brat

CZYTAJ DALEJ

Dodatkowo zbiegło się to z faktem przeszukania przez CBA mieszkania syna Mariana Banasia. Okazuje się, że działanie to prezes NIK odczytał jako atak personalny. Andrzej Duda zgodzić miał się na nieoficjalne spotkanie z dala od medialnego zainteresowania.

Wirtualna Polska dotarła do informatorów zarówno z Pałacu Prezydenckiego, jak i z NIK. Obie strony potwierdziły, że pod koniec kwietnia prezydent Andrzej Duda i Marian Banaś się spotkali. Pojawiły się nawet niepewne wskazania, dlaczego prezes NIK zdecydował się na ten zabieg. Może on być preludium do dalszych działań w zakresie kontroli Prawa i Sprawiedliwości.

Marian Banaś chciał sprawidzić, czy może liczyć na wsparcie Andrzeja Dudy?

Relacje między prezesem NIK a prezydentem nie były równie napięte, jak z politykami partii rządzącej. Stosunki Andrzeja Dudy oraz Mariana Banasia należały do serdecznych. — To nie było jedno z tych oficjalnych spotkań — przekazał WP jeden z informatorów.

Na miejsce spotkania wybrano grunt, który dla obu uczestników rozmowy będzie neutralny. Nieoficjalne wiadomości mówią o tym, że pod koniec kwietnia Andrzej Duda mógł spotkać się z Marianem Banasiem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, czyli na ulicy Karowej w Warszawie. Siedziba BBN znajduje się tuż za Pałacem Prezydenckim.

Marian Banaś może mieć duże plany i nadzieje związane z poparciem Andrzeja Dudy. — Prezes NIK spotkał się z prezydentem wysondować ewentualne poparcie w wojnie, którą toczy z Prawem i Sprawiedliwością — mówił w rozmowie z WP informator, który należał do grona osób wiedzących o tajnym spotkaniu.

Prezydent będzie wstawiał się za prezesem NIK w sporze z PiS?

Oficjalnie żadna ze stron nie potwierdziła, że do takiego spotkania faktycznie doszło. Nie wyjawiono również, jaki temat był głównym przedmiotem rozmowy Andrzeja Dudy i Mariana Banasia.

Wszystko wskazuje jednak na to, że prezes NIK przygotowuje się do dalszej bitwy z partią rządzącą. Możliwe, że działania wobec jego syna Jakuba Banasia sprawiły, że zdecydował on o kolejnych krokach uderzających w obecną władzę.

Czy Andrzej Duda będzie rozjemcą między NIK a Prawem i Sprawiedliwością? Prezydent ma być sojusznikiem Mariana Banasia i możliwe, że prezes wykorzysta wpływ i pozycję głowy państwa do dalszych kroków mogących zagrozić obecnej władzy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >