Sondaż IPSOS. Zjednoczona opozycja mocniejsza niż samotny PiS. Nawet wsparcie Konfederacji nie pomoże
Nowy sondaż ujawnia, na kogo Polacy oddaliby głos, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym roku. Liderem pozostaje PiS, ale ma powody do obaw. Przy ewentualnym zjednoczeniu partii opozycyjnych Kaczyński musiałby bowiem przełknąć gorycz porażki.
Sondaż poparcia. PiS wygrywa, ale nadal nie przekracza ważnej granicy
IPSOS przeprowadził badanie na zlecenie Gazety Wyborczej i portalu oko.press, z którego wynika, że w tym roku przy urnach pojawiłoby się aż 65 proc. Polaków. Niewykluczone, że starcie między Jarosławem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem dodatkowo zachęca do wizyty w lokalu wyborczym.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym roku, to zwyciężyłby PiS. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 35 proc. ankietowanych. To o 2 pkt. proc. więcej niż w kwietniowym badaniu IPSOS.
PiS nie może przekroczyć granicy 40 proc. od czasu pamiętnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Decyzja TK zmusiła setki tysięcy obywateli do protestów. Partia rządząca liczyła, że “Polski Ład” poprawi wyniki sondażowe. Skutki okazały się odwrotne od zamierzonych.
Czy opozycja się skonsoliduje? Sondaż wskazuje, że może się to opłacić
Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z poparciem 24 proc., a na trzecim - Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 15 proc. Do roszad między tymi ugrupowaniami doszło po tym, jak Donald Tusk ogłosił swój powrót do krajowej polityki po siedmiu latach nieobecności.
Czwarte miejsce przypadło Konferencji, na którą zamierza głosować 9 proc. respondentów. Tuż za nią uplasowała się Lewica Włodzimierza Czarzastego, która może liczyć na poparcie 7 proc. uczestników badania.
Poza Sejmem znaleźliby się ludowcy z PSL, na których chce głosować tylko 4 proc. ankietowanych. Sondaż IPOS wskazuje, że Porozumienie Jarosława Gowina cieszy się zerowym poparciem.
Wnioski? Opozycyjny blok anty-PiS w składzie KO, Polska 2050, Lewica i PSL (łącznie 50 proc.) bez problemu pokonałby PiS (34 proc.). Partii Kaczyńskiego nie pomogłyby nawet głosy wyborców Konfederacji (łącznie 43 proc.). To jasny sygnał, że partiom opozycyjnym może opłacać się konsolidacja.
Jakie są na to szanse? Rąbek tajemnicy uchylił niedawno Piotr Zgorzelski z PSL, który przyznał, że rozmawia z Jarosławem Gowinem, samorządowcami i posłami z Polski 2050.
Na kogo głosuje miasto, a na kogo wieś? U PiS od lat bez zmian
Jaki jest profil wyborców poszczególnych partii? PiS ma największe poparcie wśród najstarszych wyborców, a chęć oddania głosu na tę partię rośnie wraz z wiekiem. Sondaż wskazuje, że tylko 20 proc. najmłodszych Polaków zagłosowałoby na partię Kaczyńskiego, podczas gdy wśród obywateli powyżej 50. roku życia poparcie kształtuje się na poziomie aż 53 proc.
PiS może liczyć również na głosy osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (66 proc.). Polacy z tytułem licencjata nie są aż takimi zwolennikami partii rządzącej (18 proc.).
Na ugrupowanie Kaczyńskiego chce głosować wieś - tutaj PiS ma poparcie 43 proc. Z kolei wśród mieszkańców miast faworytem jest KO z wynikiem 36 proc. W miastach PiS musi zadowolić się poparciem rzędu 25 proc.
Sondaż IPSOS został wykonany metodą CATI między 21 a 23 września. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków, licząca 1000 osób.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: