wtv.pl > Polska > Komunikat TVN Grupa Discovery. "Bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:13

Komunikat TVN Grupa Discovery. "Bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów"

TVN Grupa Discovery wydała w środę komunikat w związku z decyzją KRRiT
Wikimedia.com/Drozdi-Pn, Public domain

Uchwała KRRiT "stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów". W środowy wieczór TVN Grupa Discovery wydała komunikat. Jest on krytyczny względem działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedłużającej moment przyznania koncesji na nadawanie TVN24.

- 22 września 2021 r. KRRiT podjęła uchwałę o udzieleniu Spółce TVN koncesji na kolejny okres, na rozpowszechnianie programu TVN24 - przekazał przewodzony przez Witolda Kołodziejskiego organ.

Niemal natychmiast opublikowano jednak dodatkową wiadomość: podjęto decyzję o wydaniu uchwały, która ma na celu "uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

W środę wieczorem TVN Grupa Discovery wydała komunikat odnoszący się do tej decyzji. Wskazano, że uchwała nie tylko jest zagrożeniem dla wolności mediów, ale również "wywołuje niepokój wśród inwestorów zagranicznych w Polsce".

Komunikat TVN po środowych decyzjach KRRiT

W oficjalnym oświadczeniu po przedłużeniu koncesji na nadawanie TVN24 nie zabrakło wskazania, że przedłużanie podjęcia tej decyzji było niezrozumiałe.

- TVN Grupa Discovery zawsze spełniała wszystkie wymogi określone w ustawie o radiofonii i telewizji - napisano.

Jednocześnie podkreślone zostało, że na pozytywne rozpatrzenie wniosku TVN24 czekał aż 19 miesięcy. - Uchwała KRRiT ws. koncesji dla TVN24 jednoznacznie pokazuje, że nie było żadnego uzasadnienia dla jej odwlekania - napisano w oświadczeniu Grupy Discovery.

Nie zabrakło ostrej oceny najnowszej uchwały KRRiT. W komunikacie pada stwierdzenie, iż jest to inny sposób na wprowadzenie zapisów ustawy lex TVN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zagrożenie dla wolnych mediów i tylne drzwi dla lex TVN

W czterech długich zdaniach komunikatu pada pod adresem KRRiT kilka mocnych zarzutów. W tym ten, gdzie wskazuje się, że podjęcie uchwały mającej "uporządkować zasady rozpowszechniania programów w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" to nic innego jak sposób na ominięcie ewentualnych problemów z wprowadzeniem lex TVN.

TVN Grupa Discovery stwierdza, że uchwała ma pomóc ominąć proces legislacyjny wprowadzania proponowanej przez PiS ustawy medialnej, w tym obejścia "zapowiadanego przez Prezydenta RP weta".

- Ta uchwała, podobnie jak lex TVN, zmusza Discovery do ograniczenia działalności w Polsce - przekazała TVN Grupa Discovery w środowym oświadczeniu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, tvn24.pl Zdjęcie główne: Wikimedia.com/Drozdi-Pn, Public domain

Tagi: Lex TVN TVN
Powiązane