wtv.pl > Polska > Blisko tysiąc nowych zakażeń koronawirusem. Takich wyników nie było od miesięcy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:10

Blisko tysiąc nowych zakażeń koronawirusem. Takich wyników nie było od miesięcy

Warszawa
pixabay.com

970 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Wyciekły dane dotyczące czwartkowego raportu dobowego Ministerstwa Zdrowia. Czy IV fala epidemii stała się faktem i czy musimy przygotować się na powrót obostrzeń?

Liczba nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem rośnie z każdym dniem. Nieoficjalne informacje reportera RMF FM Michała Dobrołowicza wskazują, że 23 września resort Adama Niedzielskiego ogłosi blisko tysiąc wykrytych w ciągu 24 godzin zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Przeciek z MZ: niedługo czekają nas obostrzenia?

Raport zostanie opublikowany dopiero około godziny 10:30, jednak już po godzinie 9 do mediów dotarły nieoficjalne przecieki ze strony Ministerstwa Zdrowia, iż raport wskaże 970 nowych przypadków.

- Rozmowy o ewentualnych obostrzeniach będziemy prowadzić dopiero wtedy, gdy dzienna liczba zakażeń przekroczy 1000 przypadków - mówił przed kilkoma dniami Adam Niedzielski w czasie konferencji prasowej. Nieoficjalne doniesienia na temat czwartkowej liczby nowych zakażeń wskazują, że rozmowy w rządzie prawdopodobnie właśnie się zaczynają.

W niedawnych wypowiedziach szefa resortu zdrowia pojawiły się stwierdzenia, że Polacy ponownie mogą spodziewać się podzielenia kraju na strefy: zieloną, żółtą i czerwoną.

IV fala koronawirusa w Polsce. Jakie regiony mogą spodziewać się restrykcji?

- Najgorsza sytuacja jest w województwach: lubelskim, podlaskim, zachodniopomorskim i podkarpackim. W tym pierwszym dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi 5, w drugim – 2,7, trzecim – 2,4, a w czwartym – 2,1. – W województwie lubelskim odnotowujemy także ok. 5 proc. pozytywnych testów, na Podkarpaciu jest ich nieco mniej, bo 4 proc. - przekazywał w czasie niedawnej konferencji minister zdrowia.

Minister Niedzielski w kolejnych wystąpieniach podkreśla, że to gdzie i jakie obostrzenia ponownie zostaną wprowadzone, zależne jest jesienią 2021 roku od jeszcze jednego, nowego aspektu: wyszczepienia.

- Województwo podkarpackie i województwo lubelskie to dwa województwa, w których poziom wyszczepienia jest najniższy w Polsce - informował szef Ministerstwa Zdrowia.

Adam Niedzielski tłumaczył, dlaczego ten warunek jest istotny. - Patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej - dodawał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Decyzje będą zapadały na poziomie powiatów

Przeciek z Ministerstwa Zdrowia dotyczący dobowego raportu zakażeń to znak, że IV fala koronawriusa zaczyna realnie docierać nad Wisłę.

Adam Niedzielski w informacjach na temat możliwych rozwiązań podkreślił, że w scenariuszu biorącym pod uwagę regionalizację obostrzeń i ponowne wprowadzenie stref dane będą analizowane na poziomach powiatowych i również na poziomie powiatów działać będą ewentualne restrykcje.

Minister zdrowia zapowiedział jednak zmianę w znanych rozwiązaniach. Chodzi o "podwójne przeskalowanie".

- Od 6 na 10 tysięcy to była strefa żółta, a od 12 - strefa czerwona - powiedział minister Niedzielski. - Chcemy dokonać przeskalowania podwójnego, bo widzimy, że w tej chwili, patrząc na doświadczenia krajów Europy Zachodniej, mamy do czynienia z sytuacją, w której ta sama liczba zakażeń przekłada się mniej więcej na 40-50 proc. mniej hospitalizacji - dodawał.

Obecnie temat powrotu obostrzeń oraz jego forma nie została oficjalnie skomentowana przez rządzących.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: rmf24.pl, wtv.pl, rp.pl Zdjęcie główne: wtv.pl

Powiązane