wtv.pl
TVP Info

(screen) tvp.info

Skrytykował PiS na antenie TVP Info. Niespodziewane słowa eksperta

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Na antenie TVP Info doszło do niespodziewanego wydarzenia. Zaproszony do rozmowy w "Debacie seniora" Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego ostro wypowiedział się o polityce rządu w kwestii systemu emerytalnego. Stwierdził on, że trzynasta

  • Gościem „Debaty seniora” w TVP Info był m.in. Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego - temat rozmowy miał dotyczyć właśnie systemu emerytalnego w Polsce.

  • W pewnym momencie gość wypowiedział się jednoznacznie negatywnie o rządowej polityce emerytalnej.

  • Przerwała mu jedna z prowadzących, twierdząc, że tylko jedna osoba skrytykowała w sondzie ulicznej trzynastą emeryturę i że polemika nie będzie zrozumiała dla widzów.

Może się okazać, że Sobolewski nie pojawi się już na antenie TVP.

Kuriozalna sytuacja w TVP Info. Gość negatywnie wypowiedział się o emeryturach i przerwano mu

„Debaty seniora” to program w TVP Info, który ma poruszać tematy ważne dla osób starszych - zdrowie, finanse czy edukacja. W tych kwestiach wątpliwości rozwiewać ma sztab ekspertów, którzy mogą ze sobą na wizji dyskutować. 

Ostatnie wydanie dotyczyło emerytur. Jeden z ekspertów, Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego, otrzymał pytanie dotyczące systemu emerytalnego w Polsce. Postanowił wypowiedzieć swoje zdanie.

Jak się okazało, zapewne nie tego spodziewała się gospodyni programu, Anna Grabowska. Sobolewski od razu zaczął krytykować system PiS, twierdząc, że nigdzie w systemach emerytalnych nie spotkał się z dodatkami takimi, jak w przypadku Polski - chodziło tu o trzynastą i czternastą emeryturę, które według niego były jedynie zabiegami politycznymi.

Podkreślił, że widać było, że w poprzednich latach świadczenia te związane były typowo z wyborami, a teraz już pozostały na stałe. Nie sądził jednak, że to dobrze. Dodał, że dla wielu osób podobne bonusy emerytalne są niesprawiedliwe.

Zwrócił uwagę, że jeśli już miano by w jakiś sposób zwiększać emerytury, to należy to zrobić za pomocą corocznej procentowej waloryzacji, nie zaś dodatkowych świadczeń. Podkreślił jednak, że w tej chwili wydaje się to jednak wciąż niemożliwe, mimo tego, co proponuje rząd - budżet przez cały czas jest stratny i musi czerpać pieniądze z innych źródeł, by dogodzić emerytom. 

Cieszyła go również reakcja osób w sondzie ulicznej - wielu z ankietowanych stwierdzało, że nie podoba im się pomysł czternastej emerytury, która działa na innych zasadach niż poprzednie świadczenie - otrzymuje je o wiele mniej osób. Wtedy Grabowska powiedziała, że jej gość się myli i tylko jedna osoba skrytykowała trzynastą emeryturę, mimo że ten wcześniej wspominał głównie o czternastej.

Polemiki na antenie TVP Info

Jak stwierdziła w pewnym momencie Grabowska, ucinając wypowiedź Sobolewskiego, polemika ich obojga na temat emerytur miałaby nie być zrozumiała dla widzów. Temat się zakończył. 

Powiedziała również, że kwestia dodatkowej emerytury to wciąż w Polsce sprawa życia i śmierci, bo średnia kwota wciąż wynosi 2500 do 2700 zł brutto. Są to stosunkowo niewielkie pieniądze, licząc, że wielu seniorów musi sobie pozwolić nie tylko na jedzenie i utrzymanie, ale również leki. 

Trzynasta i czternasta emerytura są świadczeniami, które pojawiły się po obietnicy ich wprowadzenia w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Na oba bonusy łącznie rząd wydaje 20 mld zł z budżetu.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Andrzej Duda o niecodziennej wymianie zdań z Agatą. "Ja bym się przebrała w tę koszulę"

  • Tłumy dzieci w Lidlu „biją się” o lody Ekipy

  • Pobił funkcjonariuszy po tym, jak się przeżegnał. Nagranie sprzed kościoła

źródło: [wp.pl]

Podobne artykuły

TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Rodzina opublikowała nekrolog zmarłego dziennikarza TVN Rafała Poniatowskiego

Czytaj więcej >
WOŚP będzie się sądzić z TVP?

TV

WOŚP pozywa TVP za materiał "Wiadomości"

Czytaj więcej >

TV

Czy bukmacher może się reklamować w telewizji?

Czytaj więcej >
Telefon do prezenterów TVP Info

TV

Prezenterzy TVP zaatakowani na żywo. Głos w studio zabrał jeden z widzów

Czytaj więcej >