wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Skandaliczny tweet pojawił się na pasku TVP Info

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

TVP Info opublikowało skandaliczny pasek. Jego treść zaczerpnięto z wpisu użytkownika Twittera @Gruszka02, który porównywał szczepienia do nazistowskich zbrodni z czasów II wojny światowej. To nie pierwszy raz, kiedy w telewizji publi

  • W programie „Jedziemy” Michała Rachonia na TVP Info pojawiły się szokujące paski

  • Nawiązywały one głównie do kwestii nazistowskich zbrodni w czasach II wojny światowej, mimo że temat dotyczył szczepień

  • Szczepionki od Niemców porównano do cyklonu B, a ich pomoc - do nalotów bombowych

Nikt z TVP nie zareagował. Czy paskowy, który wybrał wpisy do publikacji, poniesie konsekwencje?

W TVP Info porównano szczepionki do Cyklonu B i nalotów bombowych

W programie Michała Rachonia „Jedziemy” często pojawiają się kontrowersyjni goście, których zadaniem jest komentowanie rzeczywistości. Bardzo często są to celebryci i nierzadko wypowiadają zdania lub frazy dość radykalne. Mimo tego, że w programie tym razem znalazł się Jan Pietrzak, którego komentarze bardzo często wstrząsają widownią, coś innego przykuło uwagę mniej przychylnych widzów. 

Okazało się, że trzeba uważnie czytać również paski, bo czasem pojawiają się na nich wpisy kompletnie szokujące. Paskowi w TVP od dłuższego czasu uważani są za enigmatyczną grupę tworzącą bardzo dużą część przekazu Telewizji Polskiej. Oni są również odpowiedzialni za wybór wielu wiadomości, które otrzymują. 

Dyskusja w „Jedziemy” dotyczyła kwestii szczepień i słów posłanki KO, Agnieszki Pomaski, które miała wskazać na jeden z problemów szczepień w Niemczech. Jej słowa miały dotyczyć tego, że w Niemczech szczepienia idą wolniej również ze względu na to, że nasz zachodni sąsiad podzielił się szczepionkami m.in. z Polską. 

To właśnie Niemcy stały się kanwą dla pasków, które pojawiły się w TVP. Paskowi wybierali wpisy z Twittera oznaczone tagiem #Jedziemy. Spośród nich pojawiły się tam m. in. takie jak:

- Niemcy już kiedyś szczepili Polaków swoją szczepionką. Cyklon B się nazywała - brzmiał jeden z wpisów. 

- Niemcy są dobrzy. W czasie II WŚ dali nam w prezencie kilkadziesiąt bomb dla Warszawy. Bezpośrednio z nieba - brzmiał inny. 

Pojawił się również wątek niemieckich reparacji, a inni sięgali po motywy już typowo współczesne, czyli kwestię potrzebnych rąk do pracy za granicą.

Paskowi w TVP - za co są odpowiedzialni?

Za grupą dziennikarzy prowadzących programy stoją również ci, którzy zajmują się sferą pisaną w wydaniach wiadomości oraz publicystycznych. Ich zadania dotyczą m.in. budowania narracji tytułowej oraz pilnowania tego, co pojawia się na antenie z zewnątrz w postaci takich właśnie wpisów.

Bardzo często w programach takich jak „Jedziemy” podkręca się temperaturę dyskusji właśnie oburzającymi wpisami z zewnątrz, które tworzą użytkownicy Twittera. W takich przypadkach, by nie podkręcać sensacji, paskowi powinni albo rezygnować z tych, które znajdą, a które nie nadają się do publikacji, albo szukać tych mniej kontrowersyjnych. 

W tym przypadku opublikowano wpisy wyraźnie godzące w pamięć o II WŚ i relacje między Polską i Niemcami. Choć nasi zachodni sąsiedzi raczej tego nie zauważą, to polaryzacja i niechęć, jaka wylewa się z tych wpisów, może zaważyć na postrzeganiu tej nacji przez widzów TVP Info i wyborców PiS. Im większa niechęć do Niemiec, tym większe problemy dyplomatyczne, które mogą pojawić się w późniejszym czasie. 

Nie wiadomo, czy TVP zastosuje jakąkolwiek karę dla paskowego, który zajmował się tym wydaniem programu Rachonia. Można jednak podejrzewać, że prawdopodobnie nic się nie stanie. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [tvp.info]

Podobne artykuły

TV

Wpadka przed meczem w TVN24, reporter runął jak długi. "Strasznie wysokie krawężniki w Rosji są"

Czytaj więcej >
Na stronie TVP Info odświeżony został artykuł z 2020 roku uderzający w TVN

TV

TVP Info odświeża artykuł z 2020 roku. Uderza w nim w TVN i wskazuje, że stacja przez lata okłamuje swoich widzów

Czytaj więcej >

TV

Wpadka TVP w trakcie meczu Polska – Słowacja. Przerwano transmisję, padły serwery?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

TV

"Nasz nowy dom": Wszystko wyszło na jaw nt. produkcji. Będzie problem?

Czytaj więcej >

TV

"Nasz nowy dom" znika z anteny? Mamy stanowisko Polsatu

Czytaj więcej >

TV

Powrót Tuska w "Wiadomościach TVP". "Poziom manipulacji TVP rośnie"

Czytaj więcej >