wtv.pl > Polska > Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:51

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

pogoda
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Sobotnia prognoza pogody dla Polski obfituje w burze oraz opady. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wyładowaniami atmosferycznymi. Na bieżąco również podawane są informacje na temat przemieszczania się frontu burzowego.

Wszyscy, którzy planowali, że w weekend 12-13.06 wypoczną na świeżym powietrzu, na pewno nie są zachwyceni prognozą pogody na najbliższe godziny. Eksperci nie mają wątpliwości. Trzeba przygotować parasole i kurtki wodoodporne.

W sporej części przypadków najlepiej w ogóle zrezygnować z przebywania na zewnątrz, gdyż prognoza pogody wprost wskazuje, że niemal cały kraj znajdzie się w sobotę pod wpływem burz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Prognoza pogody: w sobotę burze w całym kraju

Już rano IMGW w publikacji dobowej prognozy pogody przekazało, iż spora część kraju objęta została ostrzeżeniami. Są one bezpośrednio związane z burzami oraz deszczem.

Eksperci monitorujący wyładowania atmosferyczne nad Polską nie ukrywali, że z każdą godziną nasilenie burz w kraju będzie większe. Pierwsze wyładowania odnotowano na Dolnym Śląsku, w Zatoce Gdańskiej oraz na Kujawach i północnej Lubelszczyźnie.

Sieć obiegają nagrania z przetaczających się przez kraj burz. Pada niemal w całej Polsce, jednak najgroźniejsze są właśnie wyładowania atmosferyczne. Warto na bieżąco śledzić komunikaty IMGW i stosować się do zaleceń ekspertów radzących, co robić, gdy burza zastanie nas poza domem.

Aż 11 województw będzie w sobotę zmagało się z burzami

IMGW przewiduje, że 12 czerwca burze wystąpią w 11 województwach. Widać to wyraźnie na interaktywnej mapie, gdzie sprawdzać można, które regiony objęte zostały ostrzeżeniami.

Szczyt niebezpiecznych zdarzeń rozpoczął się w sobotę o 12. Spora część alertów ma przestać obowiązywać dziś w wieczorem lub w nocy. Nie jest wykluczone jednak, że w niektórych miejscach zagrożenie będzie realne aż do rana w niedzielę 13 czerwca.

>

Źródło: meteo.imgw.pl

W oficjalnym komunikacie IMGW podało, że obecnie front burzowy nie słabnie. Wyładowania przemieszczają się wraz z frontem. Na mapie dynamicznej IMGW zaznaczonej czarnymi pasami eksperci przewidują wystąpienie burz z gradem.

GIS radzi, co robić w trakcie burzy

Nie wszyscy śledzą komunikaty IMGW. Spora część osób nie sprawdza również prognozy pogody. Co zrobić, kiedy jesteśmy poza domem, a w naszej okolicy znajdzie się komórka burzowa?

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że przede wszystkim należy unikać szukania schronienia pod drzewami. W przypadku podróży autem należy pozostać w pojeździe i z niego nie wychodzić.

Niewskazane jest również przebywanie w miejscach położonych wysoko. W przypadku, gdy korzystamy z akwenów wodnych, należy natychmiast z nich wyjść. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. W przypadku, gdy potrzebujesz pomocy, natychmiast skontaktuj się ze służbami pod numerem ratunkowym 112.

Źródło: IMGW, WTV, Radio Zet, GIS

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Radio Zet, sip.lex.pl, RMF FM, WTV

Zdjęcie główne: screen ventusky.com

Powiązane