Sejm nie przegłosował Lex TVN. Odroczono obrady
Ustawa "Lex TVN" nie została przegłosowana. Opozycja skutecznie odroczyła obrady Sejmu. O decyzji zaważyły dwa głosy.
Do samego końca nie było jasne, po której stronie staną posłowie Porozumienia oraz Konfederacji. Ostatecznie głosowanie w sprawie odbędzie się 1 września.
Ustawa "Lex TVN" przegłosowana
Obrady Sejmu wznowiono o godzinie 17:09. Elżbieta Witek od razu przeszła do bloku głosowań. Tuż przed głosowaniem w sprawie "Lex TVN" Bartłomiej Sienkiewicz z Koalicji Obywatelskiej wnioskował o odroczenie obrad do 1 września.
- Tu się odbywa korupcja polityczna na wielką skalę. Tu się handluje Rzeczpospolitą. Zmieniacie izbę w jedną wielką korupcję - krzyczał Sienkiewicz.
Wniosek ponowił Władysław Kosiniak-Kamysz, prosząc o odroczenie obrad do 2 wrzesnia, o godzinie 10:00. Na mównicę ruszył Jarosław Kaczyński. - Nie było propozycji rządowych dla członków tej grupy, która odeszła - odpowiedział.
Ostatecznie poddano wniosek pod głosowanie. Różnicą dwóch głosów udało się przesunąć obrady do września.
Za wnioskiem zagłosowało 229 posłów. Przeciw było 227 parlamentarzystów. Nikt się nie wstrzymał.
Obrady udało się odroczyć dzięki 5 głosom Porozumienia, które wsparło opozycje. Mowa o Jarosławie Gowinie, Stanisławie Bukowcu, Magdalenie Sroce, Iwonie Michałem i Michałowi Wypijowi.
Wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 225 szabel
Tuż po przyjęciu wniosku opozycji Elżbieta Witek ogłosiła 15 minut przerwy.
Wszystkie klubu opozycyjne głosowały jednogłośnie w sprawie przesunięcia sesji Sejmu na 2 września. Wyjątek stanowiło dwóch posłów niezależnych - Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.
Ustawa "Lex TVN" zakazuje prowadzenia mediów przez przedsiębiorców spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Uniemożliwia to grupie Discovery dalsze kontynuowanie prac nad rozwojem komercyjnego medium.
W toku dyskusji nad projektem Jarosław Gowin wniósł o poszerzenie grupy państwa o Organizacje Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Do międzynarodowego zrzeszenia należy 38 najlepiej rozwiniętych państw, a co za tym idzie, także Ameryka.
Ostatecznie Zjednoczona Prawica nie przychyliła się do propozycji byłego koalicjanta. W trakcie procedowania projektu odrzucono także wszystkie poprawki, składane przez partie opozycyjne.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Porozumienie zostanie w rządzie? "Zależy, czy będą współpracować"
Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Terlecki komentuje ultimatum Porozumienia
Źródło: wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: wtv