wtv.pl > Polityka > Porozumienie zostanie w rządzie? "Zależy, czy będą współpracować"
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:59

Porozumienie zostanie w rządzie? "Zależy, czy będą współpracować"

dymisja jarosława gowina
Piotr Molecki/East News

Dymisja Jarosława Gowina stała się faktem. Dość nieoczekiwanie Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało jednak chęć utrzymania w rządzie posłów Porozumienia. – Zależy, czy będą w koalicji i wspólnie z nami będą pracować dla rozwoju i dobra Polaków – zapewniła rzecznik PiS Anita Czerwińska.

We wtorkowe popołudnie rzecznik rządu Piotr Müller przekazał rewelacje, które wywołały trzęsienie ziemi w polskiej polityce. Jak poinformował, Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta o odwołanie lidera Porozumienia z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju.

Działania wicepremiera nie spełniają kryteriów współpracy w rządzie – przekonywał Müller, tłumacząc decyzję szefa rządu.

Dymisja Jarosława Gowina. Koniec koalicji

Podczas wystąpienia po ogłoszeniu dymisji Jarosław Gowin przekonywał, że decyzja Prawa i Sprawiedliwości oznacza w praktyce koniec Zjednoczonej Prawicy.

Co ciekawe, mimo zapowiedzi Gowina, rzecznik rządu utrzymywał, że PiS może nie stracić większości sejmowej. – Jestem przekonany, że znajdą się osoby, które będą popierały korzystne reformy, jakie zaproponowaliśmy – mówił.

Podobną nadzieję wyraziła rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Rzecznik PiS: Otwarci na dyskusje i kompromis

Anita Czerwińska – potwierdzając tym samym słowa Piotra Müllera – zapewniła, że dymisja Jarosława Gowina była efektem jego sprzeciwu wobec części założeń Polskiego Ładu.

Istotą koalicji jest jedność – mówiła, dodając, że PiS nie mógł zrezygnować z zobowiązań w sprawie "tak kluczowej dla Polski, jak realizacja programu Polski Ład".

Jednocześnie zapewniła, że przy wszelkich wątpliwościach rząd Prawa i Sprawiedliwości był "otwarty na dyskusje i kompromis".

Rzecznik partii rządzącej wskazała ponadto, że w rządzie nie może być kogoś, kto występuje przeciwko jego pracy.

W tym miejscu Czerwińska zapewniła, że to od Jarosława Gowina i posłów Porozumienia zależy, czy pozostaną w koalicji. Zwróciła jednak uwagę na konieczność wspólnej pracy z członkami PiS "dla rozwoju i dobra Polaków".

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, PAP Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News