wtv.pl
Matura

Pixabay/F1Digitals

Są nowe wytyczne ws. tegorocznych egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała szczegóły

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, jak wyglądać będą tegoroczne matury i egzaminy. Pojawiły się wytyczne dotyczące dystansu, komisji oraz zachowania uczniów i nauczycieli. Najważniejsze kwestie pozostają takie, jak w ubiegłym roku. Ze w

  • Wiadomo już, jak będą w tym roku wyglądały matury i pozostałe ogólnopolskie egzaminy w szkołach

  • Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o tym, w jaki sposób szkoły będą musiały przygotować swoją infrastrukturę do egzaminowania

  • Zasady będą przypominać te z ubiegłego roku - konieczne będą maseczki, płyny dezynfekujące i zachowanie odpowiednich odstępów

Czego jeszcze można się spodziewać po wytycznych?

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wytyczne w sprawie matur

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wytyczne w sprawie wszystkich ogólnopolskich egzaminów szkolnych - dotyczą one zarówno matur, jak i egzaminów ósmoklasisty czy całej grupy egzaminów zawodowych. Chodzi przede wszystkich o możliwe zachowanie bezpieczeństwa ze względu na trwającą wciąż pandemię koronawirusa. 

Na pierwszy ogień pójdą matury, które rozpoczną się w tym roku 4 maja i w pierwszym terminie potrwają niemal do jego końca. Od 25 maja mają za to trwać egzaminy ósmoklasisty.

Przede wszystkim nacisk będzie kładziony na podstawowe zalecenia epidemiologiczne - zakrywanie nosa i ust (chyba że z różnych powodów osoba nie może nosić maski), korzystanie z płynów dezynfekujących, które mają pojawić się w każdej szkole, czy wreszcie zachowywaniu odpowiednich odległości między osobami. 

Maseczki będą obowiązkowe na terenie całej szkoły poza samym miejscem egzaminowania (należy jednak wcześniej zająć miejsce). Odsłonić twarz trzeba będzie również podczas weryfikacji uczniów przez członka komisji egzaminacyjnej. Pomiędzy uczniami a nauczycielami konieczne jest również zachowywanie 1,5 metrowego odstępu.

W szkole w większości miejsc powinny znajdować się również płyny dezynfekcyjne do rąk. Z pewnością konieczna jest ich obecność przy wejściu do szkoły oraz w salach egzaminacyjnych. 

Zalecenia wskazują, że na terenie szkoły w czasie przeprowadzania egzaminów powinny przebywać jedynie osoby zdające, nauczyciele (lub osoby pomagające przy egzaminie - np. przy sprzęcie) oraz pracownicy szkoły, którzy dbają o jej utrzymanie w czystości i dobrym stanie. 

Co z salami? Są również zalecenia dotyczące kontaktu

Nie ma ograniczeń metrażowych dotyczących liczby osób przebywających w danym miejscu. Ważne jest jednak, by w każdej sali ławki znajdowały się w półtorametrowej odległości od siebie. Według zaleceń, im mniej osób w sali tym lepiej, więc jeśli szkoła ma takie możliwości, powinna egzaminy przeprowadzać w możliwie jak najmniejszych grupach. 

Każda sala powinna być wietrzona przed i po egzaminie, a sami uczniowie w czasie przerw pomiędzy egzaminami powinni opuścić budynek. Nie mogą do niego wchodzić również rodzice i inne osoby, które nie zostały wymienione wcześniej.

Uczniowie nie mogą również wnosić rzeczy zbędnych - maskotek, książek, itp. Zapewnione ma być im jednak miejsce na rzeczy osobiste - szafka lub osobna sala, w której można bezpiecznie pozostawić to, co się ze sobą przyniosło. Zdający muszą też sami zadbać o swoje wyżywienie. Do szkoły mogą wnieść jedzenie i picie.

Zalecano również, by po przebytym egzaminie swoimi wrażeniami dzielili się już w mediach społecznościowych lub kontaktując się na odległość, by nie tworzyć stojących pod szkołą grupek.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [polsatnews.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >