wtv.pl
Zasiłek opiekuńczy

Marek BAZAK/East News

Rząd opublikował rozporządzenie w sprawie zasiłku opiekuńczego. Ważne informacje

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Na mocy najnowszego rozporządzenia rządu wypłaty świadczenia będą obowiązywać przynajmniej do 25 czerwca. Wydano także specjalny komunikat dla rodziców. Warto się zainteresować, by nie stracić dodatkowych środków na życie.

Wypłaty zasiłku opiekuńczego zostały wydłużone do 25 czerwca na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 2 czerwca w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Rozporządzenie składa się jedynie z dwóch artykułów. Po publikacji dokumentu specjalny komunikat wydano także za pośrednictwem oficjalnej strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 czerwca

"Zasiłek opiekuńczy, [...] przysługuje wszystkim osobom uprawnionym do jego pobierania na podstawie art. 4a, jednak nie dłużej niż do dnia 25 czerwca 2021 roku" - czytamy.

Przepisy zawarte w dokumencie wchodzą w życie już 7 czerwca. Wcześniej świadczenie przysługiwało do 6 czerwca. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomniało, kiedy rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Kolejne wiadomości na temat działań Ewy Krawczyk ujrzały światło dzienne

„Uwaga! TVN” pokazała kolejny materiał o rodzinie Krawczyków. Nowe taśmy

CZYTAJ DALEJ

"Nie zmieniają się zasady przyznawania zasiłku - będzie on przysługiwał między innymi w przypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola [...] kiedy placówka nie będzie mogła zapewnić opieki dzieciom" - czytamy w komunikacie resortu.

Ministra Marlena Maląg wyjaśniła, co zadecydowało o wydłużeniu zasiłku opiekuńczego. - Kwestia opieki nad dzieckiem lub dorosłą osobą z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna dla rodziców i opiekunów, jesteśmy tego świadomi - komentowała.

W przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek opiekuńczych trzeba spełnić kilka warunków, by móc ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Mowa o rodzicach dzieci w wieku do lat 8, a także o ubezpieczonych rodzicach dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dzieci do 18. roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Przypomnijmy, że w Polsce obowiązują zasady hierarchii aktów prawnych. Oznacza to, że rozporządzenia muszą być oparte na konkretnych przepisach ustawy. Tym razem mowa o artykule 4a ustępie 7. Ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >

Gospodarka

Polscy lekarze dostali zaledwie 19 zł podwyżki

Czytaj więcej >