wtv.pl > Gospodarka > Rząd opublikował rozporządzenie w sprawie zasiłku opiekuńczego. Ważne informacje
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:50

Rząd opublikował rozporządzenie w sprawie zasiłku opiekuńczego. Ważne informacje

Zasiłek opiekuńczy
Marek BAZAK/East News

Zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Na mocy najnowszego rozporządzenia rządu wypłaty świadczenia będą obowiązywać przynajmniej do 25 czerwca. Wydano także specjalny komunikat dla rodziców. Warto się zainteresować, by nie stracić dodatkowych środków na życie.

Wypłaty zasiłku opiekuńczego zostały wydłużone do 25 czerwca na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 2 czerwca w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Rozporządzenie składa się jedynie z dwóch artykułów. Po publikacji dokumentu specjalny komunikat wydano także za pośrednictwem oficjalnej strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 czerwca

"Zasiłek opiekuńczy, [...] przysługuje wszystkim osobom uprawnionym do jego pobierania na podstawie art. 4a, jednak nie dłużej niż do dnia 25 czerwca 2021 roku" - czytamy.

Przepisy zawarte w dokumencie wchodzą w życie już 7 czerwca. Wcześniej świadczenie przysługiwało do 6 czerwca. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomniało, kiedy rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy.

"Nie zmieniają się zasady przyznawania zasiłku - będzie on przysługiwał między innymi w przypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola [...] kiedy placówka nie będzie mogła zapewnić opieki dzieciom" - czytamy w komunikacie resortu.

Ministra Marlena Maląg wyjaśniła, co zadecydowało o wydłużeniu zasiłku opiekuńczego. - Kwestia opieki nad dzieckiem lub dorosłą osobą z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna dla rodziców i opiekunów, jesteśmy tego świadomi - komentowała.

W przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek opiekuńczych trzeba spełnić kilka warunków, by móc ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Mowa o rodzicach dzieci w wieku do lat 8, a także o ubezpieczonych rodzicach dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dzieci do 18. roku życia z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Przypomnijmy, że w Polsce obowiązują zasady hierarchii aktów prawnych. Oznacza to, że rozporządzenia muszą być oparte na konkretnych przepisach ustawy. Tym razem mowa o artykule 4a ustępie 7. Ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Powiązane