wtv.pl > Polska > Andrzej Duda podpisał ustawę. Kwestia zwierząt w służbach mundurowych została uregulowane prawnie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:15

Andrzej Duda podpisał ustawę. Kwestia zwierząt w służbach mundurowych została uregulowane prawnie

Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych
Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji i kilku innych ustaw. Komenda Główna PSP wprost stwierdza, że decyzja prezydenta przyniosła ze sobą wejście w życie "pierwszego takiego aktu prawnego w historii". W bardzo kompleksowy sposób uregulowano status zwierząt w służbach mundurowych.

Ważna zmiana w polskim prawie. Po wielu latach szeroko uregulowano kwestie służby zwierząt w służbach mundurowych.

Przepisy jasno określają sytuację zwierząt już od momentu ich dołączenia do danej formacji. Opisane są również kwestie samej pracy oraz tego, co dzieje się po zakończeniu przez nie służby.

- Psy w PSP i OSP pełnią bardzo ważną rolę - mówił nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP.

Andrzej Duda podpisał ustawę i uregulował kwestię zwierząt w służbach mundurowych

- W ustawie określone zostały wymogi i obowiązki dla opiekuna, któremu przydziela się zwierzę pod opiekę, zasady żywienia oraz zasady poddawania zwierząt zabiegom profilaktycznym i leczeniu - informuje Komenda Główna PSP.

>

Źródło: sekc. Dariusz Parol, KM PSP w Warszawie

Podpisanie przez Andrzeja Dudy ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji i innych ustaw sprawiły, że opiekunowie zwierząt pomagających w działaniach służb mogą ze spokojem patrzeć w przyszłość.

Zmiany zatwierdzone przez Andrzeja Dudę wejdą w życie za trzy miesiące. Nowe przepisy regulują nie tylko kwestie psów. Dotyczą również m.in. koni, które pomagają policjantom.

Systemowo ustalono kwestie, które wcześniej były rozpatrywane indywidualnie

Opiekunowie zwierząt mogą być pewni, że będą traktowani tak samo bez względu na to, gdzie odbywają służbę. - Opiekun zwierzęcia będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia - przekazuje zespół prasowy Komendy Głównej PSP.

Ważne jest również to, że zwierzęta, które zakończa swoją służbę, nadal objęte będą tym zapisem. Opiekun wciąż będzie otrzymywał ryczałt lub wyżywienie.

>

Źródło: sekc. Dariusz Parol, KM PSP w Warszawie

Istotne jest to, co dzieje się ze zwierzętami, które kończą swoją pracę w szeregach służb mundurowych. Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa reguluje również te kwestie. Pewne jest, że zwierzęta, które odejdą w stan spoczynku, nadal będą utrzymywane przez formację, w której służyły.

Opiekun będzie miał pierwszeństwo

Przywiązani do swoich zwierząt ratownicy nie zawsze mieli szansę na zajęcie się przyjacielem, gdy ten odszedł już ze służby. Zmiana ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji i innych ustaw sprawiła, że to właśnie opiekun danego zwierzęcia będzie miał pierwszeństwo do sprawowania dalszej opieki. Konieczne jest jednak wyrażenie przez niego takiej woli.

W innym przypadku zwierzę na "emeryturze" będzie trafiać do przeszkolonych funkcjonariuszy lub pracowników danej formacji przebywających na emeryturze lub rencie. Ostatecznie czworonożny funkcjonariusz trafi do organizacji społecznej, która w statucie ma zapisaną ochronę zwierząt.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Psy i konie służb mundurowych w liczbach

Jak podaje PSP, obecnie w straży pracuje 31 psów. - 18 z nich to psy o specjalności poszukiwawczej terenowej, których zadaniem jest odnajdywanie osób zaginionych w lasach lub innych rozległych terenach - przekazał zespół prasowy.

>

Źródło: Źródło: sekc. Dariusz Parol, KM PSP w Warszawie

Zwierzęta spotkać można również w innych formacjach. Potwierdza to raport "Jak pracują zwierzęta w służbach mundurowych?" przygotowany przez Fundację Czarna Owca Pana Kota.

Według raportu fundacji w 2017 roku w policji pracowało 945 psów oraz 63 konie. W szeregach służby więziennej, również w 2017 roku, znajdowało się 2120 psów. Wszystkie pełniły służbę w aresztach śledczych oraz zakładach karnych.

25 psów i 15 koni pracowało w 2017 roku w strażach miejskich na terenie calego kraju. Strażników granicznych wspierało natomiast 250 psów oraz 8 koni (dane z 2017 roku). Główna Komenda Żandarmerii Wojskowej podała, że w 2017 roku miała "zatrudnionych" 32 psich funkcjonariuszy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl, gov.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Powiązane