wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Robert Biedroń obchodzi dziś urodziny. Polityk kończy 45 lat

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Robert Biedroń, prezes lewicowej partii Wiosna obchodzi dziś 45 urodziny. Nietuzinkowa i przełomowa postać w polskiej polityce była przez lata dla wielu symbolem nadziei. Dziś były prezydent Słupska pełni rolę posła w Parlamencie Europejskim.

  • Robert Biedroń świętuje dziś swoje 45 urodziny

  • Znany polityk przez lata zabiegał o prawa osób LGBT w Polsce

  • Obecny lider Wiosny cieszył się ogromną popularnością wśród Polaków, dziś wielu uważa jednak, że okazał się zmarnowaną szansą polskiej lewicy

Choć 2 lata temu był uznawany jeszcze za nadzieję dla polskiej Lewicy, dziś Robert Biedroń według wielu, nie błyszczy już tak jak dawniej. 

Robert Biedroń - nowa nadzieja 

Tłumy rozentuzjazmowanej młodzieży podczas założycielskiego konwentu. Pełni nadziei, olśnieni urokiem osobistym ich lidera, patrzyli z wiarą w przyszłość, przekonani o niechybnym zwycięstwie nad Prawem i Sprawiedliwością. Tak było jeszcze w 2019 r., gdy Robert Biedroń ogłaszał powstanie nowej partii politycznej - Wiosny. 

Niestety, dość szybko okazało się, że tak nagle jak na niebie rozbłysła łuna nowej szansy i świeżej perspektywy, tak wkrótce nie pozostało po niej ani śladu. Uwielbiany lewicowy polityk nie spełnił oczekiwań wyborców, którzy być może pokładali w nim zbyt wielkie nadzieje. 

Robert Biedroń urodził się dokładnie 45 lat temu w Rymanowie, w województwie podkarpackim. W 2003 r. ukończył Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie na kierunku politologii. Wcześniej związał się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej

Na rzecz osób LGBT pracował niemalże od lat młodzieńczych. Początkowo współpracował ze Stowarzyszeniem Grup Lambda, a po wyjeździe do Londynu zaangażował się w pracę organizacji OutRage!. 1 maja 2001 r. stał się jednym z dwóch polityków (obok Piotra Ikonowicza), którzy otwarcie poparli i wzięli bezpośredni udział w pierwszej polskiej Paradzie Równości

Wzloty i upadki

W tym samym roku został prezesem organizacji Kampania Przeciw Homofobii, działającej na rzecz edukacji społeczeństwa i przeciwko dyskryminacji osób LGBT. Pierwszy raz do Sejmu kandydował już w 2005 r. z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie uzyskał wówczas poselskiego mandatu i oficjalnie wystąpił z partii. 

Kolejną szansę otrzymał w 2011 r. Wtedy to dołączył do nowo powstałego Ruchu Palikota, przekształconego później na Twój Ruch, który zapewnił mu wysokie miejsce na liście i realną szansę na dostanie się do Sejmu. Polacy wybrali - 10 lat temu Robert Biedroń po raz pierwszy znalazł się w polskim parlamencie

Polityk był osobą nietuzinkową, prowadzącą działalność niemal rewolucyjną w polskim życiu politycznym. Otwarcie przyznawał się do swojego homoseksualizmu, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej w historii polskiego Sejmu. Walczył o prawa kobiet, mniejszości seksualnych, zabiegał również o ochronę zwierząt. 

W 2014 r. Robert Biedroń zdecydował się kandydować na prezydenta Słupska. Wystartował jako kandydat niezależy z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Roberta Biedronia "Nareszcie zmiana". W drugiej turze wyborów, w której zmagać się musiał z posłem PO Zbigniewem Konwińskim, zwyciężył liczbą 57,08 % głosów. 

Po 4 latach polityk postanowił nie ubiegać się o kolejną kadencję prezydenta Słupska. Zamiast tego, wkrótce rozpoczął budować podwaliny pod swoją nową partię, która miała być nową nadzieją dla zastygłej polskiej lewicy. W 2019 r. ugrupowanie startowało do Parlamentu Europejskiego, dzięki czemu Robert Biedroń otrzymał mandat europosła. 

W 2020 r. polityk zdecydował się spróbować swoich szans w wyścigu o fotel prezydenta Polski, z poparciem SLD, Lewicy Razem i Polskiej Partii Socjalistycznej. Ostatecznie udało mu się zdobyć zaledwie 2, 22 % głosów wyborców.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >

Polityka

Tadeusz Rydzyk otrzymał list od Andrzeja Dudy. Znamy jego treść

Czytaj więcej >

Polityka

Przemysław Czarnek proponuje zmiany w systemie oświaty

Czytaj więcej >