RMF FM: Rząd zaczął planowanie akcji szczepienia dzieci na COVID-19
Dziennikarze RMF FM dotarli do materiałów, które mają wskazywać na rozpoczęcie akcji szczepień w szkołach. Ma się ona zacząć jesienią. We wrześniu w szkolnych gabinetach lekarskich niezaszczepione dzieci będą otrzymywały preparat Pfizera, o ile najpierw Europejska Agencja Leków dopuści go do użytku dla osób powyżej 12. roku życia.
Decyzja organizacji ma zapaść w połowie czerwca, nie wiadomo jednak, czy będzie ostateczna.
RMF FM: rząd planuje szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach
Według informacji dziennikarzy radia RMF FM może się okazać, że we wrześniu w szkołach szczepione będą młodsze dzieci. Jak na razie nie jest to jeszcze informacja potwierdzona - rząd oczekuje na decyzję Europejskiej Agencji Leków w sprawie dopuszczenia preparatów Pfizera dla dzieci powyżej 12 lat.
Najprawdopodobniejszy w tej chwili jest termin wrześniowy ze względu na to, że w połowie czerwca, kiedy ma zapaść decyzja EMA, do końca roku szkolnego pozostanie jedynie 10 dni. To sprawia, że szczepienia będą niemożliwe - organizacja w szkołach byłaby bardzo trudna do osiągnięcia.
Szczepienia mają nie być obowiązkowe - wyrazić zgodę będą musieli na nie rodzice, podobnie, jak w przypadku nastolatków od 16. roku życia.
Plusem tej sytuacji ma być lepsza dostępność szczepień dla rodziców i ich dzieci - nie będą musieli udawać się oni do punktów szczepień, wszystko zostanie zapewnione w szkole. Ten fakt ma zachęcić rodziców do wyrażania zgody na szczepienia.
Szczepienia najmłodszych - jak długo trzeba będzie czekać?
Szczepienia dla najmłodszych dzieci, czyli tych poniżej 12. roku życia, jak na razie są niedostępne i nie wiadomo, jak długo trzeba będzie na nie czekać. Dopiero rozpoczęły się badania kliniczne tej kwestii.
Dzieci również mogą ciężko przejść koronawirusa, szczególnie, jeśli wliczają się do grupy osób z niepełnosprawnościami, chorują na choroby układu oddechowego, ale ryzyko dotyczy również tych zdrowych, które po prostu mają predyspozycje do ciężkiego przejścia choroby. Warto zaznaczyć, że koronawirus może spowodować zmiany w płucach, które zostaną z dzieckiem być może i na całe życie.
Najmłodsi mogą być również nosicielami koronawirusa i przez to zarażać nie tylko inne dzieci, ale również dorosłych, którzy, jak wiemy, nie zawsze są zaszczepieni.
Jak na razie informacje pozyskane przez RMF FM są niepotwierdzone. Nie wiadomo, jak szybko Michał Dworczyk ujawni konkretny kalendarz szczepień dla szkół i jaką decyzję podejmie EMA.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV: