wtv.pl > Gospodarka > Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:18

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Emerytury
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Przyszłoroczna podwyżka emerytur będzie zaskakująco wysoka. Prócz waloryzacji, która w przyszłym roku okaże się rekordowa (planowo wyniesie ok. 5,5 proc.), dochodzi jeszcze fakt, że emerytury nie będą już opodatkowane. Rząd musi czymś wyrównać coraz droższe produkty pierwszej potrzeby oraz leki.

Waloryzacja oparta jest na rocznym poziomie inflacji, co ma wyrównać emerytom straty związane ze spadającą wartością pieniądza.

Rekordowa waloryzacja - o ile zwiększy się emerytura?

W przyszłym roku rekordowy wzrost emerytur zawdzięczać będziemy dwóm czynnikom - pierwszym z nich jest rekordowa waloryzacja.

Jej połączenie z infalcją nie powinno napawać jednak optymizmem - waloryzacja oznacza, że emeryci po prostu stracą mniej na szalejącej inflacji. Choć wydadzą na jedzenie i leki więcej niż w poprzednim roku, będą znajdowali się w podobnej sytuacji do tegorocznej.

Według aktualnych obliczeń i szacunków, waloryzacja w przyszłym roku ma wynieść ok. 5,5 proc. To oznacza, że emerytura na poziomie 1500 zł zwiększy się o aż 192 zł!

Przelicznik ten może się jeszcze zmienić. Ostateczną informację GUS poda rządowi już w nowym roku kalendarzowym.

Emerytura bez podatku

Drugi czynnik to zwolnienie świadczenia emerytalnego z podatku. Oznacza to, że emeryci będą otrzymywać dotychczasowe pieniądze w wysokości kwoty brutto.

Jak na razie pomysł jest w fazach projektu, ale ma być jednym z czołowych założeń Nowego Ładu, wkrótce nowelizacja powinna pojawić się więc w Sejmie.

Zwolnienie z podatku miałoby rozpocząć się już od stycznia. Najniższa emerytura wzrosłaby z poziomu 1067 zł do ok. 1140 zł.

Te dwa czynniki mogą sprawić, że emerytury wzrosną rekordowo. Pytanie tylko, czy emeryci rzeczywiście na tym skorzystają tak, jak by mogli.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne