wtv.pl > Polityka > Powrót do szkół. Nauczyciele szykują strajk?
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:54

Powrót do szkół. Nauczyciele szykują strajk?

Powrót do szkół
Piotr Molecki/East News

Powrót do szkół we wrześniu może spotkać się z oporem nauczycieli. Już padły pierwsze deklaracje o planowanych protestach. Nie potwierdzono, czy należy spodziewać się drugiego strajku.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych 2 lipca wystosowały list do Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudy.

Padł wniosek o dwustronne negocjacje między związkami zawodowymi a stroną rządową.

Celem jest znaczący wzrost wynagrodzeń dla pedagogów już od stycznia 2022 roku.

Powrót do szkół nałoży się ze strajkiem? Wciąż nie padły konkretne deklaracje

- Liczymy na szybkie podjęcie przez Pana Premiera działań w celu osiągnięcia konsensusu w tak ważnej kwestii społecznej oraz uniknięcia eskalacji niezadowolenia w środowisku oświatowym - ostrzega Sławomir Broniarz i Sławomir Wittkowski.

Związkowcy zawiesili także udział swoich przedstawicieli w zespołach dotyczących statusu zawodowego nauczyciela.

Przyczyną konfliktu jest propozycja Przemysława Czarnka o powiązanie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z pensją minimalną.

Związkowcy oczekują powiązania wynagrodzeń ze średnią płacą. ZNP wystosowało także apel do premiera o odwołanie ministra edukacji.

Podczas ostatniej konferencji prasowej w siedzibie Związku Nauczycielstwa Polskiego wprost wskazano, że po wakacjach planowane są liczne akcje protestacyjne.

Warto podkreślić, że postulaty związkowców stanowią powrót do rządowych obietnic z 2019 roku, gdy trwał strajk nauczycieli.

Jeszcze nie poinformowano o metodzie prowadzenia manifestacji. Nie potwierdzono, czy należy spodziewać się strajków, czy uprzednio zgłoszonych zgromadzeń.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Powiązane