wtv.pl
Putin z Noblem?

East News/AFP/Kirill Kudryavtsev

Putin dostanie Pokojową Nagrodę Nobla? Został nominowany

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Przywódca Rosji Władimir Putin otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. O uhonorowanie prezydenta do norweskiego komitetu wniosek złożył naukowiec Siergiej Komkow. Badacz podkreślał zaangażowanie lidera w walkę z pandemią koronawirusa.

Nominacja Władimira Putina przez wiele środowisk na całym świecie odebrana może zostać bardzo negatywnie.

Władimir Putin nominowany do Nobla

8 października przyznana ma zostać Pokojowa Nagroda Nobla. Do tej pory uhonorowani zostali nią m.in. Nelson Mandela, Jasir Arafat, Barrack Obama, Aung San Suu Kyi, czy Lech Wałęsa.

W roku ubiegłym za wyjątkowe zaangażowanie w walkę z głodem nagrodzona została organizacja Światowego Programu Żywnościowego. Również w 2021 nie brakuje nominacji osób i instytucji, które zasłynęły z oddania się batalii o prawa człowieka.

Ksiądz

Niecodzienne zdarzenie na pogrzebie. Grabarz "zaniemógł"

CZYTAJ DALEJ

Z informacji przekazanych przez osoby, które zgłosiły tegoroczne propozycje dowiedzieć możemy się, że Norweski Komitet Noblowski rozważyć będzie musiał kandydatury m.in. Swiatłany Cichanouskiej, Aleksieja Nawalnego, czy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Budzącą najwięcej skrajnych emocji jest jednak nominacja rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Jak powiadomił Siergiej Komkow, naukowiec, który zgłosił kandydaturę - została ona już oficjalnie zatwierdzona.

Uzasadnienie nominacji

Władimirowi Putinowi może być wyjątkowo ciężko otrzymać tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla. Konkurencję ma wszak dość sporą, a jest nią ponad 280 innych osób oraz organizacji publicznych.

Siergiej Komkow wierzy jednak w zwycięstwo rosyjskiego lidera. Jak podkreśla, są dwa główne powody, dla których zdecydował się zgłosić przywódcę do Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Pierwszym powodem ma być zaangażowanie Władimira Putina w walkę z pandemią koronawirusa. Jak twierdzi Komkow, prezydent miał wysłać do 27 krajów świata pomoc humanitarną oraz wspierać służbę medyczną.

Kolejnym argumentem ma być... wprowadzenie pojęcia Boga do rosyjskiej konstytucji. Krok ten miał zostać rzekomo przyjęty niezwykle ciepło przez związki wyznaniowe na terenie całego kraju.

- Głowa państwa przysięga na konstytucję, a teraz faktycznie przysięga nie tylko władzom świeckim - przekonywał naukowiec - Przysięga także przed Bogiem, że będzie przestrzegać prawa i działać zgodnie ze swoim sumieniem - dodał.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: O2.pl, Tvn24.pl

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >