wtv.pl
Ewa Przyłębska

Piotr Molecki/East News

Przyłębska musiała tłumaczyć się na antenie TVP. "TK nie jest trybunałem Julii Przyłębskiej"

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Julia Przyłębska była gościnią w „Gościu Wiadomości” TVP. Podczas rozmowy przede wszystkim wraz ze swoim rozmówcą, Michałem Adamczykiem, poruszała temat konstytucji 3 maja, ale również kwestii nazywania aktualnego Trybunału Konstytucyjnego „trybunałem Julii Przyłębskiej”. Poddenerwowana sędzia tłumaczyła, że takie zachowanie oraz podważanie kompetencji zasiadających w nim sędziów jest nie w porządku, bo trybunał został wybrany w sposób konstytucyjny.

Rzekomym podważaniem kompetencji miały być ataki na Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza za ich wątpliwą przeszłość i aktualne zachowania.

Julia Przyłębska musiała się tłumaczyć

Julia Przyłębska, przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego, była gościnią „Gościa Wiadomości” TVP. W programie jako gospodarz przyjmował ją Michał Adamczyk znany widzom „Wiadomości”.

Podczas spotkania Przyłębska skupiła się głównie na temacie konstytucji 3 maja. Miała opowiedzieć, dlaczego ten dokument jest tak ważny dla polskiej historii i praworządności. Podkreśliła jego rolę w tworzeniu się tradycji prawnej w Polsce oraz trójpodziału władzy.

Jak przyznała, konstytucja nie uratowała Rzeczpospolitej przed upadkiem, ale pomogła ustanowić ład, który towarzyszył jej przez całe lata. Podkreśliła, jak ważne jest cieszenie się z tego dokumentu i wyzwalanie w sobie dumy narodowej z faktu, że Polska jest pełnoprawnym europejskim krajem z jedną z najstarszych konstytucji świata.

Sąd skazał 21-latka na 24 lata więzienia w związku ze śmiertelnym potrąceniem w czasie nielegalnych wyścigów

21-latek zabił dwie osoby podczas nielegalnych zawodów samochodowych

CZYTAJ DALEJ

Potem jednak rozmowa obrała inne tory. Julia Przyłębska musiała tłumaczyć się, twierdząc, że choć ostatnio konstytucja wspominana była przez wszystkich, to jej podawane przez polityków przepisy nie zawsze w niej istniały, a inne interpretacje mogły wprowadzać w błąd.

Odniosła się również do słów dotyczących „Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej” - to wyrażenie stało się popularne podczas Strajku Kobiet i miało zaznaczać, że TK działał głównie pod przewodnictwem partyjnym i nie zajmował się kwestiami konstytucji. Przyłębska miała na ten temat zgoła inne zdanie.

Podkreśliła, że takie nazewnictwo wprowadza w błąd i apelowała do polityków i działaczy o rozwagę i odpowiedzialność. Mówiła, że trybunał został wybrany zgodnie z panującymi w Polsce zasadami konstytucji.

Przyłębska broniła Pawłowicz i Piotrowicza

Sędzia odniosła się również do kwestii osób zasiadających w Trybunale Konstytucyjnym i ostatnich wydarzeń medialnych, które podważały ich wiarygodność - przede wszystkim chodziło o Stanisława Piotrowicza oraz Krystynę Pawłowicz.

- To piętnastka odważnych sędziów, którzy codziennie są poddawani olbrzymiej presji - twierdziła.

Powiedziała, że ta presja jest największa w całej Unii Europejskiej i że podważanie statusu tych osób, groźby oraz poniżanie ich nie zdarzają się nigdzie indziej.

Choć Przyłębska sama tego nie przyznała, przede wszystkim ostatnio największe problemy mieli Piotrowicz i Pawłowicz - pierwszemu wypominano przeszłość komunistycznego prokuratora oraz obrony księdza pedofila w głośnej sprawie w Tylawie, zaś Pawłowicz atak na transpłciowe dziecko i jej niechęć do Unii Europejskiej, w sprawie której wyroków miała prowadzić obrady w trybunale.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Rząd zgubił 700 tys. szczepionek? Wstrząsające doniesienia

  • Andrzej Duda chciał złożyć życzenia maturzystom. Nie obyło się bez wpadki

  • Ile kosztuje pogrzeb? Niepisane, kościelne cenniki

źródło: [wp.pl]

Podobne artykuły

Widzowie TVN mogli podejrzeć, jak Elżbieta Witek odblokowuje swoje urządzenie.

Polityka

Elżbieta Witek nagrana podczas odblokowywania sprzętu. Materiał w TVN

Czytaj więcej >
Jacek Sasin w programie Polsat News.

Polityka

Sasin z ostrymi słowami w stronę Budki. "Powinien przeprosić Polaków"

Czytaj więcej >
Według "Rzeczpospolitej" PiS ma zaprezentować Nowy Ład w połowie maja.

Polityka

"Rz" nieoficjalnie: Wiadomo już, kiedy PiS ujawni swój plan. Ponoć już 15 maja

Czytaj więcej >
Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha

Polityka

Wyzwiska i groźby za szczepienie. Prezydent Wałbrzycha okrutnie potraktowany

Czytaj więcej >
Czarnecki o Jarosławie Kaczyńskim

Polityka

Czarnecki: Leci z nami pilot, właśnie pilot uderzył w stół

Czytaj więcej >
Pielęgniarki

Polityka

Konferencja ministra zdrowia. Padło pytanie o protest pielęgniarek

Czytaj więcej >