wtv.pl
Według Gazety Wyborczej wykonano o niemal 700 tys. mniej szczepień, niż wynosi liczba dostarczonych szczepionek.

Piotr Molecki/East News

Rząd zgubił 700 tys. szczepionek? Wstrząsające doniesienia

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Gazeta Wyborcza donosi o rosnącym rozziewie pomiędzy liczbą szczepionek przeciw COVID-19 dostarczonych do punktów szczepień a liczbą wykonanych wakcynacji. Różnica wynosi już niemal 700 tys. i jest powodem napięcia w rządzie.

Jak podaje Gazeta Wyborcza do poniedziałku liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 była o niemal 700 tys. niższa od liczby szczepionek dostarczonych do punktów szczepień. Zarazem w toku były dostawy kolejnych 250 tys. dawek.

Według Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) tego rodzaju rozbieżności są nieuniknione przy operacji prowadzonej na tak szeroką skalę.

- Różnice mogą mieć w każdym przypadku inne przyczyny - czasami szczepienia raportowane są z opóźnieniem, czasami punkty szczepień dysponują podręcznym zapasem szczepionek na najbliższe dni - czytamy w odpowiedzi udzielonej przez RARS Gazecie Wyborczej.

Jednak z ustaleń Gazety Wyborczej wynika, że dla rządu setki tysięcy szczepionek, których nie można się doliczyć, są coraz większym powodem do niepokoju. Powstaje wrażenie, że - biorąc pod uwagę liczbę dostarczonych dawek - w Polsce wykonuje się za mało szczepień.

Miałoby to niepokoić Norberta Maliszewskiego stojącego na czele rządowego Centrum Analiz Strategicznych, który według Gazety Wyborczej starł się na tym tle z prezesem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michałem Kuczmierowskim.

W celu ułatwienia punktom szczepień rozliczania się z otrzymanych dostaw wprowadzono nowe zasady raportowania. Punkty szczepień raz na tydzień informują teraz nie tylko o liczbie wykonanych szczepień, ale także o posiadanych zapasach.

Klaudia Jachira vs Andrzej Duda

Jachira pokazała transparent "Konstytucja" podczas przemówienia Dudy w Sejmie

CZYTAJ DALEJ

W odpowiedzi na pytania Gazety Wyborczej RARS zapewnia, że służby monitorują sytuację i nie stwierdzono przypadków przechwytywania szczepionek i wywożenia ich za granicę. Sugeruje też, że brakujące szczepionki to w dużej mierze dawki niezużyte w poszczególnych punktach szczepień, których w całej Polsce jest ponad 7 tys.

Wystarczy więc, że każdy z punktów nie zdąży wykorzystać 20 dawek, a w skali całej Polski brakuje 140 tysięcy dawek. Przy czym należy zauważyć, że wiele punktów szczepień nie dysponuje mroźniami koniecznymi do przechowywania szczepionek, co wzmaga ryzyko ich zmarnowania.

Jak dowiadujemy się z rządowej strony "Raport szczepień przeciwko COVID-19", do godziny 10:30 we wtorek w Polsce wykonano w sumie 11 995 786 szczepień, przy czym jednak do kraju dostarczono 15 381 800 dawek szczepionki, a do punktów szczepień dotarło 13 556 520 dawek. Oznacza to, że różnica między liczbą wykonanych wakcynacji a liczbą dawek dostarczonych do punktów szczepień sięga 1 560 734.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, Gazeta Wyborcza / wyborcza.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >