wtv.pl
Przed Sądem Najwyższym odbyła się blokada w obronie sędziego Igora Tulei.

Youtube/Obywatele News

Protest przed Sądem Najwyższym w Warszawie

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W środę rano przed Sądem Najwyższym (SN) w Warszawie odbyła się manifestacja poparcia dla sędziego Igora Tulei. W Izbie Dyscyplinarnej SN rozpatrywany jest wniosek o zatrzymanie sędzi i przymusowe doprowadzenie go do prokuratury. Policja zatrzymuje uczest

W środę rano przed wejściem do Sądu Najwyższego (SN) przy placu Krasińskich w Warszawie rozpoczął się protest zorganizowany przez Obywateli RP w obronie sędziego Igora Tulei.

Blokujący wejście do sądu oraz przejazd ulicą uczestnicy protestu przynieśli transparenty z hasłami wyrażającymi solidarność z represjonowanymi sędziami oraz podważającymi legalność Izby Dyscyplinarnej SN.

Uczestnicy protestu i blokady byli legitymowani przez policję. Doszło także do zatrzymań. Według Wirtualnej Polski zatrzymany został m.in. przewodniczący rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek.

Jak podaje Wirtualna Polska, o godzinie 12 w sądzie rozpocznie się posiedzenie Izby Dyscyplinarnej SN, w trakcie którego rozpoznawany będzie wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Tulei do prokuratury.

Prokuratura Krajowa uzasadnia ten wniosek trzykrotnym niestawieniem się sędziego Tulei na przesłuchaniu. Z kolei sam sędzia odmawia stawienia się na przesłuchaniach, bo nie uznaje legalności Izby Dyscyplinarnej SN.

Jak tłumaczy Wirtualna Polska, to właśnie Izba Dyscyplinarna SN w listopadzie ubiegłego roku na wniosek Prokuratury Krajowej uchyliła sędziemu Igorowi Tulei immunitet w związku z podejrzeniem ujawnienia przez niego informacji ze śledztwa i danych oraz zeznań świadka, co rzekomo mogło mieć wpływ na bieg postępowania.

Igor Tuleya a śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej

Na czym miało polegać wspomniane ujawnienie informacji? W grudniu 2017 media dostały zezwolenie na rejestrowanie uzasadnienia decyzji sędziego Tulei, który uchylił wcześniejszą decyzję o umorzeniu śledztwa ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 roku.

Jak przypomina Rzeczpospolita, władze Sejmu przeniosły wtedy obrady do Sali Kolumnowej po tym, jak opozycja zablokowała mównicę na Sali Plenarnej w proteście przeciw wykluczeniu z posiedzenia posła Michała Szczerby.

Sędzia Igor Tuleya wskazywał na to, że legalność decyzji podjętych przez Sejm w Sali Kolumnowej - gdzie uchwalono budżet oraz kilka innych ustaw - stoi pod znakiem zapytania m.in. ze względu na podejrzenie, że brakowało wtedy kworum.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, Facebook.com/ObywateleRP.org, Rzeczpospolita

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >