wtv.pl
Przed Sądem Najwyższym odbyła się blokada w obronie sędziego Igora Tulei.

Youtube/Obywatele News

Protest przed Sądem Najwyższym w Warszawie

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W środę rano przed Sądem Najwyższym (SN) w Warszawie odbyła się manifestacja poparcia dla sędziego Igora Tulei. W Izbie Dyscyplinarnej SN rozpatrywany jest wniosek o zatrzymanie sędzi i przymusowe doprowadzenie go do prokuratury. Policja zatrzymuje uczest

W środę rano przed wejściem do Sądu Najwyższego (SN) przy placu Krasińskich w Warszawie rozpoczął się protest zorganizowany przez Obywateli RP w obronie sędziego Igora Tulei.

Blokujący wejście do sądu oraz przejazd ulicą uczestnicy protestu przynieśli transparenty z hasłami wyrażającymi solidarność z represjonowanymi sędziami oraz podważającymi legalność Izby Dyscyplinarnej SN.

Uczestnicy protestu i blokady byli legitymowani przez policję. Doszło także do zatrzymań. Według Wirtualnej Polski zatrzymany został m.in. przewodniczący rady Fundacji Otwarty Dialog Bartosz Kramek.

Jak podaje Wirtualna Polska, o godzinie 12 w sądzie rozpocznie się posiedzenie Izby Dyscyplinarnej SN, w trakcie którego rozpoznawany będzie wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Tulei do prokuratury.

Prokuratura Krajowa uzasadnia ten wniosek trzykrotnym niestawieniem się sędziego Tulei na przesłuchaniu. Z kolei sam sędzia odmawia stawienia się na przesłuchaniach, bo nie uznaje legalności Izby Dyscyplinarnej SN.

Jak tłumaczy Wirtualna Polska, to właśnie Izba Dyscyplinarna SN w listopadzie ubiegłego roku na wniosek Prokuratury Krajowej uchyliła sędziemu Igorowi Tulei immunitet w związku z podejrzeniem ujawnienia przez niego informacji ze śledztwa i danych oraz zeznań świadka, co rzekomo mogło mieć wpływ na bieg postępowania.

Igor Tuleya a śledztwo ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej

Na czym miało polegać wspomniane ujawnienie informacji? W grudniu 2017 media dostały zezwolenie na rejestrowanie uzasadnienia decyzji sędziego Tulei, który uchylił wcześniejszą decyzję o umorzeniu śledztwa ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 roku.

Jak przypomina Rzeczpospolita, władze Sejmu przeniosły wtedy obrady do Sali Kolumnowej po tym, jak opozycja zablokowała mównicę na Sali Plenarnej w proteście przeciw wykluczeniu z posiedzenia posła Michała Szczerby.

Sędzia Igor Tuleya wskazywał na to, że legalność decyzji podjętych przez Sejm w Sali Kolumnowej - gdzie uchwalono budżet oraz kilka innych ustaw - stoi pod znakiem zapytania m.in. ze względu na podejrzenie, że brakowało wtedy kworum.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, Facebook.com/ObywateleRP.org, Rzeczpospolita

Julian Bakuła

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Kraków. Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką

Czytaj więcej >
GIS

Polska

GIS informuje o wycofaniu z rynku trzech napojów i kremu do gotowania. Ostrzega, by pod żadnym pozorem ich nie spożywać

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Mieszkańcy miejscowości objętych stanem wyjątkowym otrzymali alert RCB. Mogą otrzymać szybką pomoc

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Ksiądz, który celował z broni do wiernych i miał stanąć przed sądem. Nie poniesie żadnych konsekwencji

Czytaj więcej >