protest strajk kobiet. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 8 Marca 2021

W całej Polsce ruszają manifestacje pod hasłem "Dzień Kobiet bez kompromisów"

W całym kraju ruszają dziś manifestacje z okazji Dnia Kobiet. Wydarzenie w Warszawie zaplanowano na godzinę 16. Na miejscu, w centrum miasta pojawiła się już policja.

Dzień Kobiet tradycyjnie już upłynie pod znakiem manifestacji. Ten rok będzie jednak pod tym względem wyjątkowy. Nie tylko ze względu na pandemię, ale także dużą aktywność społeczną wokół Strajku Kobiet.

Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku, na ulice polskich miast ruszyły setki tysięcy protestujących. Ich oburzenie zostało wywołane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że jedna z podstaw tzw. kompromisu aborcyjnego nie jest zgodna z polską ustawą zasadniczą.

Strajk Kobiet znów protestuje w Warszawie

Strajk Kobiet zapowiedział także wydarzenie na 8 marca. Manifestacja pierwotnie miała rozpocząć się o godzinie 16 na Rondzie Romana Dmowskiego, przemianowanym przez protestujące na Rondo Praw Kobiet. To właśnie tam, na kilkadziesiąt minut przed manifestacją zaczęła gromadzić się policja.

W całej Polsce ruszają manifestacje pod hasłem W całej Polsce ruszają manifestacje pod hasłem "Dzień Kobiet bez kompromisów"Czytaj dalej

Ostatecznie miejsce zostało zmienione, a uczestnicy wydarzenia zebrali się na Rondzie Czterdziestolatka. Jak podało OKO.press, mundurowi zablokowali bowiem wcześniej wspomnianą lokalizację barierkami. Nasza reporterka przekazała, że otoczyli także protestujących.

Do zebranych przemawiają już Marta Lempart oraz inne przedstawicielki Strajku Kobiet. Tłum wydaje się coraz większy. 

Policja domyka jednak kordony. Mundurowi prawdopodobnie mają nie dopuścić do tego, aby liczba uczestników się powiększała, a sama grupa ruszyła dalej z miejsca zgromadzenia.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Onet