wtv.pl > Pogoda > Prognoza pogody. IMGW ostrzega, nadchodzą upały, burze z gradem i silny wiatr
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:57

Prognoza pogody. IMGW ostrzega, nadchodzą upały, burze z gradem i silny wiatr

Prognoza pogody
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Najnowsza prognoza pogody wskazuje na intensywne burze, opady gradu, porywisty wiatr, a także silne upały. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Do 29 lipca należy spodziewać się ataku żywiołu w całym kraju.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne na nadchodzące cztery dni. Od 26 do 29 lipca w całym kraju wystąpią niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Pierwszy stopień zagrożenia wydano dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubuskiego, śląskiego, dolnośląskiego, a także kujawsko-pomorskiego.

Prognoza pogody. IMGW ostrzega, nadchodzą upały, burze z gradem i silny wiatr

W opisanych rejonach należy spodziewać się silnych burz z deszczem, a także lokalnymi opadami gradu. Suma opadów wyniesie od 20 do 40 milimetrów. Prędkość porywów wiatru wyniesie od 70 do 90 kilometrów na godzinę.

W okolicach Bielska-Białej, Częstochowy, Rybnika, Jastrzębia-Zdroju oraz Katowic panuje drugi stopień zagrożenia. Tam sumy opadów wyniosą od 30 do 60 milimetrów. Wiatr osiągnie prędkość od 90 do 115 kilometrów na godzinę.

Identyczna sytuacja pogodowa wystąpi w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, lubelskim oraz mazowieckim. Tam, dodatkowo, przewiduje się falę upałów.

Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 30 do 34 stopni Celsjusza. W ciągu nocy temperatura minimalna wyniesie 18 stopni Celsjusza.

Opisane zagrożenia wystąpią 26 lipca na terenie całego kraju. Już 27 lipca na chwilę spokoju będą mogli liczyć mieszkańcy zachodniej części Polski. 28 lipca żywioł opuści rejony Wielkopolski oraz Pomorza. 29 lipca nie przewidziano zagrożeń także dla mieszkańców Warmii i Mazur oraz Podlasia.

Poniższe zdjęcie ekranu pochodzi z mapy dynamicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

>

Prognoza pogody 25 lipca

Z relacji IMGW wynika, że w ciągu dnia nad Polska mogą utworzyć się pojedyncze, niewielkie komórki burzowe. Sama sytuacja pogodowa będzie korzystnie wpływać na nasz organizm.

- Mogą im towarzyszyć punktowo silniejsze opady deszczu oraz porywy wiatru. Największe natężenie burz prognozowane jest na krańcach zachodnich - podają eksperci.

Po godzinie 14:00 wskazano, że w najbliższym czasie burze możliwe będą w centrum, częściowo na północy i na wschodzie kraju.

Nie odnotowano także sytuacji stwarzającej zagrożenie dla systemu hydrologicznego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl Źródło zdjęcia głównego: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powiązane