wtv.pl
Profesor Simon o episkopacie

youtube.com/Onet Rano

Profesor Simon wypowiedział się o oświadczeniu episkopatu. "Skandaliczne, mówię to jako katolik"

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

W rozmowie z Tomaszem Sekielskim profesor Simon nie krył oburzenia dotyczącego wydanego przez Konferencję Episkopatu Polski oświadczenia dotyczącego niezgodności niektórych szczepionek z etyką Kościoła katolickiego. Zdaniem specjalisty, zarzuty zaw

  • Prof. Simon w rozmowie z Tomaszem Sekielskim skrytykował oświadczenie KEP-u dotyczące szczepionek AstryZeneki i Johnson & Johnson

  • Ekspert wyraził obawy, że wiele osób może potraktować poważnie słowa przedstawicieli episkopatu

Zdaniem profesora Simona, KEP dopuścił się manipulacji faktami. 

Profesor Simon krytykuje KEP

W wydanym w ubiegłą środę oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski przedstawiono badania Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dotyczące szczepionek firm AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Przedstawiciele Kościoła skrytykowali sposób w jaki, wg ich przekonań, pobiera się materiał do stworzenia preparatu uodparniającego przeciwko koronawirusowi. 

Zdaniem specjalistów z KEP-u, wspomniane firmy farmaceutyczne przeprowadzają produkcję szczepionek na bazie materiału biologicznego, pochodzącego od abortowanych płodów. W związku z tym, zaapelowali do katolików o unikanie wakcynacji środkami AstryZeneki i Johnson & Johnson. 

Powiązanie szczepionek z aborcją ma być zdaniem KEP-u wyjątkowo niepokojące i nieetyczne z punktu widzenia Kościoła katolickiego. Episkopat dopuszcza zatem możliwość szczepienia środkami tych marek tylko w przypadku, gdy nie istnieje szansa na uzyskanie innego preparatu. 

Do "rewelacji" ze środowej konferencji prasowej episkopatu odwołał się w wywiadzie z Tomaszem Sekielskim ordynator zakaźnego oddziału jednego z wrocławskich szpitali, profesor Krzysztof Simon. Specjalista nie krył swojego oburzenia. 

Skandaliczne oświadczenie 

Profesor Simon był gościem programu "Onet Rano. #Wiem". Podczas rozmowy odniósł się do niezwykle kontrowersyjnego tematu konferencji episkopatu dotyczącej moralności szczepień środkami AstryZeneki i Johnson & Johnson. Słowa specjalistów ds. bioetyki z KEP-u nazwał manipulacją faktami. 

- W żadnej szczepionce nie ma materiału płodowego, to absurd - przekonywał profesor Simon. - Do wszystkich szczepionek na różnych etapach używano linii komórkowych, pobranych 50 czy 60 lat temu, w których nie ma śladu płodu. Po co ktoś mówi o płodach? Tam nie ma jednego atomu płodu sprzed 50 lat. 

Zdaniem profesora Simona, episkopat wykazał się wyjątkową nieodpowiedzialnością. Treść oświadczenia KEP-u ma, zdaniem specjalisty, charakter antyrządowy. Ordynator oddziału zakażnego wrocławskiego szpitala zaznaczył, że swoje stanowisko przedstawia jako katolik. 

Wyraził również obawy o to, że treść oświadczenia może zostać potraktowana poważnie przez ludzi, którym brakuje odpowiedniego wykształcenia, by odróżnić fakty od manipulacji. 

- Człowiek, jak przeczyta takie pismo, to to obśmieje, ale źle wykształcony, starszy, odbiera to inaczej - przekonywał profesor Simon. 

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem z nagrania "Koronawirus w Polsce. Simon: jak ktoś chce zabić babcię, niech się nie szczepi", zamieszczonego na kanale Onet Rano w serwisie YouTube)

Źródło: onet.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Polska

RMF FM: stan wyjątkowy prawdopodobnie zostanie przedłużony

Czytaj więcej >
pixabay.com/mirkosajkov

Polska

26 września spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Powrót do tradycji po przerwie

Czytaj więcej >

Polska

Straż Graniczna: przy granicy polsko-białoruskiej zmarła kolejna osoba

Czytaj więcej >
wtv,pl

Polska

Nie warto unikać rachmistrzów. Może nas czekać wysoka kara

Czytaj więcej >
Kielce

Polska

Świętokrzyskie: 13-latka urodziła martwego noworodka. Ojcem okazał się 71-latek, który wkrótce później zmarł

Czytaj więcej >
Oszuści masowo wysyłają SMS-y zachęcające do instancji złośliwego oprogramowania, udają organizatorów loterii szczepionkowej

Polska

Oszuści ponownie podszywają się pod loterię szczepionkową. Zachęcają do ściągnięcia aplikacji imitującej "mObywatel"

Czytaj więcej >