wtv.pl > Polska > Profesor Simon wypowiedział się o oświadczeniu episkopatu. "Skandaliczne, mówię to jako katolik"
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:18

Profesor Simon wypowiedział się o oświadczeniu episkopatu. "Skandaliczne, mówię to jako katolik"

Profesor Simon o episkopacie
youtube.com/Onet Rano
  • Prof. Simon w rozmowie z Tomaszem Sekielskim skrytykował oświadczenie KEP-u dotyczące szczepionek AstryZeneki i Johnson & Johnson

  • Ekspert wyraził obawy, że wiele osób może potraktować poważnie słowa przedstawicieli episkopatu

Zdaniem profesora Simona, KEP dopuścił się manipulacji faktami. 

Profesor Simon krytykuje KEP

W wydanym w ubiegłą środę oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski przedstawiono badania Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dotyczące szczepionek firm AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Przedstawiciele Kościoła skrytykowali sposób w jaki, wg ich przekonań, pobiera się materiał do stworzenia preparatu uodparniającego przeciwko koronawirusowi. 

Zdaniem specjalistów z KEP-u, wspomniane firmy farmaceutyczne przeprowadzają produkcję szczepionek na bazie materiału biologicznego, pochodzącego od abortowanych płodów. W związku z tym, zaapelowali do katolików o unikanie wakcynacji środkami AstryZeneki i Johnson & Johnson. 

Powiązanie szczepionek z aborcją ma być zdaniem KEP-u wyjątkowo niepokojące i nieetyczne z punktu widzenia Kościoła katolickiego. Episkopat dopuszcza zatem możliwość szczepienia środkami tych marek tylko w przypadku, gdy nie istnieje szansa na uzyskanie innego preparatu. 

Do "rewelacji" ze środowej konferencji prasowej episkopatu odwołał się w wywiadzie z Tomaszem Sekielskim ordynator zakaźnego oddziału jednego z wrocławskich szpitali, profesor Krzysztof Simon. Specjalista nie krył swojego oburzenia. 

Skandaliczne oświadczenie 

Profesor Simon był gościem programu "Onet Rano. #Wiem". Podczas rozmowy odniósł się do niezwykle kontrowersyjnego tematu konferencji episkopatu dotyczącej moralności szczepień środkami AstryZeneki i Johnson & Johnson. Słowa specjalistów ds. bioetyki z KEP-u nazwał manipulacją faktami. 

- W żadnej szczepionce nie ma materiału płodowego, to absurd - przekonywał profesor Simon. - Do wszystkich szczepionek na różnych etapach używano linii komórkowych, pobranych 50 czy 60 lat temu, w których nie ma śladu płodu. Po co ktoś mówi o płodach? Tam nie ma jednego atomu płodu sprzed 50 lat. 

Zdaniem profesora Simona, episkopat wykazał się wyjątkową nieodpowiedzialnością. Treść oświadczenia KEP-u ma, zdaniem specjalisty, charakter antyrządowy. Ordynator oddziału zakażnego wrocławskiego szpitala zaznaczył, że swoje stanowisko przedstawia jako katolik. 

Wyraził również obawy o to, że treść oświadczenia może zostać potraktowana poważnie przez ludzi, którym brakuje odpowiedniego wykształcenia, by odróżnić fakty od manipulacji. 

- Człowiek, jak przeczyta takie pismo, to to obśmieje, ale źle wykształcony, starszy, odbiera to inaczej - przekonywał profesor Simon. 

(Zdjęcie wyróżniające jest screenem z nagrania "Koronawirus w Polsce. Simon: jak ktoś chce zabić babcię, niech się nie szczepi", zamieszczonego na kanale Onet Rano w serwisie YouTube)

Źródło: onet.pl

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane