wtv.pl > Polityka > Prezentacja Nowego Ładu PiS-u musi zostać przesunięta w czasie. Według oficjalnych informacji - z powodu sytuacji pandemicznej
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:20

Prezentacja Nowego Ładu PiS-u musi zostać przesunięta w czasie. Według oficjalnych informacji - z powodu sytuacji pandemicznej

wtv
WTV.pl

Zapowiadany od dłuższego czasu Nowy Ład ma być programem Prawa i Sprawiedliwości na najbliższe lata, w którym zarysowany zostanie plan odbudowywania Polski po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa.

Nowy Ład powiązany jest z Krajowym Planem Odbudowy określającym sposób wydatkowania funduszy przyznanych Polsce z UE. - Najpierw Krajowy Plan Odbudowy, a potem Nowy Ład - to nasza strategia na walkę z kryzysem - pisał na początku marca premier Morawiecki.

[EMBED-2427]

Według nieoficjalnych ustaleń portalu OKO.press Nowy Ład miałby zakładać zwiększenie składki zdrowotnej dla osób o najwyższych dochodach, co z kolei pozwoliłoby przeznaczyć 7 proc. PKB na służbę zdrowia

W Nowym Ładzie mogą się znaleźć także nowe rozwiązania podatkowe. Kwota wolna od podatku miałaby wzrosnąć do 30 tys. zł, a emerytury nieprzekraczające 2,5 tys. zł byłyby zwolnione z opodatkowania.

Póki co przedstawiciele rządu odmawiają podawania mediom szczegółów i konkretów dotyczących Nowego Ładu. To, co wiemy, to w dużej mierze efekt nieoficjalnych "przecieków". Za jednym z nich miał stać poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, co - według Wirtualnej Polski  - było powodem zdymisjonowania go ze stanowiska wiceministra aktywów państwowych.

Prezentacja programu, która miała nastąpić 20 marca, została jednak przesunięta. Nowy termin nie został podany. Jak podaje Business Insider, oficjalnym powodem tej zwłoki jest napięta sytuacja epidemiczna.

- W tej chwili, ze względu na sytuację epidemiczną, zarówno dla rządu jak i dla PiS, najważniejszym tematem jest walka z pandemią. Kierownictwo PiS jeszcze nie zdecydowało, kiedy nastąpi prezentacja Polskiego Nowego Ładu -  powiedział w rozmowie z PAP wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść dopiero wtedy, gdy zacznie spadać liczba zakażeń koronawirusem. - Mam nadzieję, że wkrótce po świętach będzie to możliwe. Ale czy tak będzie, tego nikt nie wie - przekazał PAP szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Przypomnijmy, że 26 marca odnotowano w Polsce najwięcej nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem od początku epidemii w kraju - 35 143. Z kolei od 27 marca w całej Polsce obowiązują zaostrzone restrykcje epidemiczne.

Źródło: businessinsider.com.pl, Polska Agencja Prasowa / PAP.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: