wtv.pl
Marian Banaś - PIS

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Posłowie PiS opuścili salę w trakcie wystąpienia Banasia. Ostre słowa prezesa NIK

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Podczas środowych obrad Sejmu prezes NIK zaprezentował wyniki kontroli ws. nieudanych wyborów kopertowych. Gdy tylko wyszedł na mównicę, posłowie PiS opuścili salę. Marian Banaś skomentował gest polityków.

W środę szef Najwyższej Izby Kontroli pojawił się w Sejmie, by przedstawić szczegóły kontroli dotyczącej nieodbytych wyborów korespondencyjnych z maja 2020 roku, na które ekipa rządząca przeznaczyła około 70 milionów złotych.

W momencie wejścia Mariana Banasia na sejmową mównicę, lwia część posłów Prawa i Sprawiedliwości opuściła salę plenarną.

Marian Banaś komentuje

Na osobliwe zachowanie polityków ekipy rządzącej – którzy, co warto przypomnieć, powołali go na stanowisko szefa NIK – zareagował sam zainteresowany, wbijając przy tym szpilę obozowi rządzącemu.

"Mieli odwagę zmarnować 70 milionów na wybory, które się nie odbyły" – napisał na Twitterze Marian Banaś. "Nie mają odwagi o tym słuchać".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

"Morawiecki przekroczył uprawnienia"

W trakcie środowego wystąpienia w Sejmie Banaś poinformował, że Najwyższa Izba Kontroli "w negatywny sposób oceniła proces przygotowania zeszłorocznych wyborów kopertowych".

Nie zabrakło też bezpośredniego nawiązania do czołowych polityków PiS. – Mateusz Morawiecki przekroczył swoje uprawnienia podczas przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, zaś szef kancelarii premiera Michał Dworczyk nie dopełnił swoich obowiązków – mówił szef NIK

Banaś zaznaczył ponadto, że do dziś Poczta Polska nie odzyskała 18 milionów 675 tysięcy złotychPolska Wytwórnia Papierów Wartościowych zaś – kwoty 1 miliona 401 tysięcy złotych.

Przypomniał też, że na podstawie ustaleń kontrolerów przygotowano zawiadomienia do prokuratury. Te objęły premiera, szefa jego kancelarii ministra aktywów państwowych oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Czyny noszą znamiona przestępstwa – mówił w Sejmie szef Najwyższej Izby Kontroli.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >