wtv.pl > Polityka > Poseł Pawła Kukiza wie, jak odbudować TVP. Dostaliśmy konkretne rozwiązania
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:18

Poseł Pawła Kukiza wie, jak odbudować TVP. Dostaliśmy konkretne rozwiązania

TVP
(zdj. Il. ) ; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News
  • Paweł Szramka od 2015 roku jest członkiem ruchu Kukiz'15. 12 kwietnia skierował pismo do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, proponując przeprowadzenie reform w Telewizji Polskiej

  • Parlamentarzysta pomysł oparł na założeniach dziennikarza, byłego dyrektora TVP1, a obecnie publicysty Klubu Jagiellońskiego - Jana Pawlickiego

  • Działanie miałoby stanowić "odbudowę" mediów publicznych. Mowa o powołaniu niezależnej fundacji składającej się z przedstawicieli wszystkich partii politycznych, które musiałyby uzyskać poparcie konkretnych organizacji społecznych

Należy podkreślić, że od kilku tygodni Paweł Kukiz informuje o prowadzonych rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim. Na ten moment jednoznacznie dementuje pogłoski o wejściu w koalicję z rządem, jednak wprost mówi o możliwej umowie. Jej zasady miałyby polegać na poparciu pewnych ustaw Prawa i Sprawiedliwości w zamian za poparcie ustaw ruchu Kukiz'15. TVP jest jednak ważnym elementem dla obozu rządzącego, co sprawia, iż wymuszenie jakichkolwiek zmian może być niezwykle trudne.

Poseł podał, jakie zmiany powinna przejść TVP. Dostaliśmy plany reform

Nie zmienia to także faktu, że konserwatywni posłowie zaczynają wprost określać TVP i media publiczne jako stronnicze. Paweł Szramka zarzuca jednak upolitycznianie Telewizji Polskiej również przez poprzednie rządy. Według posła stacje i rozgłośnie - jak czytamy w przesłanym nam piśmie - "były, są i będą pewnie jeszcze długo zawłaszczane i niszczone przez polityków, wykorzystujących je do własnych, politycznych interesów".

W piśmie do Piotra Glińskiego parlamentarzysta podkreślił, iż konkretny program zmian został zainicjowany i wcześniej przygotowany przez dziennikarza, byłego dyrektora TVP1, a obecnie publicysty Klubu Jagiellońskiego - Jana Pawlickiego. Obaj zaznaczyli obecność aż 19 spółek medialnych, które są dzielone przez partię sprawujące władze. Niestabilność ma doprowadzać do sabotowania przyszłości Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. 

Paweł Szramka zwrócił się do ministra z prośbą o przemyślenie wdrożenia 3. kluczowych rozwiązań. Mowa o likwidacji abonamentu RTV, przyjęciu konstytucji mediów publicznych, a przede wszystkim powołaniu do życia fundacji, nadzorującej prace spółek. Organizacja pozarządowa współpracowałaby z rządem w formie 10-letnich umów dotyczących zrealizowania ustalonych wcześniej zadań publicznych. Jan Pawlicki i poseł Kukiz'15 zwracają uwagę na przyjęcie podobnego rozwiązania w Szwecji. 

W zarządzie fundacji zasiadałyby osoby uprzednio wskazane przez wszystkie ugrupowania parlamentarne. Podział byłby prowadzony proporcjonalnie do liczby wprowadzonych posłów, jednak każdy polityk musiałby uzyskać wsparcie co najmniej jednej organizacji społecznej, by zapewnić wrażliwość na różne idee.

Rada Ministrów oraz prezydent mieliby prawo do zgłoszenia po jednym członku. Organ byłby finansowany z budżetu państwa.

Po przyjrzeniu się pomysłom byłego dyrektora TVP1 Paweł Szramka w piśmie do ministra wskazuje na potrzebę stopniowego przekazywania spółek na poczet zarządu fundacji. Początkowo zwracane miałyby być regionalne rozgłośnie i stacje. Podkreślono również potrzebę utrzymywania bezpłatnego dostępu do treści emitowanych przez Telewizję Polską.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Powiązane