wtv.pl
Już wkrótce skarbówka będzie mogła ukarać nas grzywną w wysokości nawet 14 tys. zł.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zmiany w prawie. Skarbówka może ściągnąć nawet 14 tys. zł

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W wyniku nowelizacji ustawy o akcyzie wzrośnie wysokość grzywny, jaką będziemy mogli zostać ukarani za wykroczenia skarbowe takie jak niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie. Grzywna będzie mogła wynieść nawet 14 tys. zł.

Jak podaje portal prawo.pl, aktualnie za wykroczenia skarbowe takie jak niezłożenie deklaracji podatkowej może nam grozić grzywna w wysokości maksymalnie 5,6 tys. zł. Wkrótce ma to się jednak zmienić.

Wszystko za sprawą przegłosowanej już, podpisanej przez prezydenta i czekającej jedynie na publikację w Dzienniku Ustaw nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Według portalu prawo.pl nowelizacja wymierzona jest między innymi w osoby unikające płacenia podatku akcyzowego od samochodów sprowadzanych z zagranicy, jednak będzie się wiązać także ze zmianą przepisów kodeksu karnego skarbowego (kks).

Na czym konkretnie polega ta zmiana? Dotychczas górną granicą grzywny stosowanej w przypadku wykroczeń skarbowych była dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z nowelizacją od 1 maja będzie to pięciokrotność.

Oznacza to, że za niezłożenie deklaracji podatkowej - choćby "zerowej" - będziemy mogli zostać ukarani grzywną w wysokości nawet 14 tys. zł. Jak zauważa portal prawo.pl, jest to dwa i pół raza więcej niż obecnie.

Wyższymi grzywnami skarbówka odciąży sądy?

Te zmiany legislacyjne rząd uzasadnia potrzebą odciążenia sądów, do których trafiały dotychczas sprawy dotyczące wykroczeń skarbowych kwalifikujących się do kary wyższej niż maksymalna grzywna

- Zgodnie z kks, karę grzywny w drodze mandatu karnego można nałożyć jedynie, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości i nie zachodzi potrzeba wymierzenia kary surowszej - wyjaśnia cytowany przez portal prawo.pl doradca podatkowy i adwokat w firmie EY Bartosz Czerwiński.

- Aktualna propozycja podwyższenia górnej granicy kary grzywny orzekanej w postępowaniu mandatowym jest uzasadniana właśnie chęcią stosowania wyższej kary bez konieczności występowania do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - przywołuje Czerwińskiego portal prawo.pl.

Chociaż nowelizacja może usprawnić postępowania w tego typu sprawach, to jednak istnieje również ryzyko, że pozwoli ona urzędnikom karać podatników nieproporcjonalnie wysokimi grzywnami za najdrobniejsze wykroczenia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: prawo.pl, money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

Polska

Szykuje się szybkie znoszenie obostrzeń? Michał Dworczyk wyjawia konkrety

Czytaj więcej >
Abp. Jędraszewski o Kościele i państwie

Polska

Abp Jędraszewski grzmi: "Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce". Dodaje, że podstawą demokracji jest prawo Boże

Czytaj więcej >
Mandat za toi owo

Polska

Więcej patroli policji na ulicach w czasie majówki

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk został wzięty w obronę przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Polska

Rydzyk prześladowany jak w reżimie Łukaszenki? Ziobro broni redemptorystę

Czytaj więcej >
W ciągu 24 godzin zwolniono aż trzech redaktorów naczelnych dzienników należących do Polska Press.

Polska

Jednego dnia zatrudniono 3 redaktorów naczelnych do Polska Press, a nikt nie łączy wątków

Czytaj więcej >
Widzowie „Rancza” znali ich z roli dopasowanego małżeństwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna

Polska

Aktorzy „Rancza” się pobili. Dużo nieprzyjemności: „Został uderzony”

Czytaj więcej >