wtv.pl > Polityka > Nowa koalicja w polskim Sejmie? Może dojść do nowego układu między PSL i Porozumieniem
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:17

Nowa koalicja w polskim Sejmie? Może dojść do nowego układu między PSL i Porozumieniem

PSL
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Nowa koalicja w polskim Sejmie? Nieoczekiwanie zdymisjonowana przed kilkoma dniami wiceministerka rozwoju, Anna Kornecka z Porozumienia i wicemarszałek z PSL, Piotr Zgorzelski, opowiedzieli, że widzą możliwość wspólnego projektu politycznego.

Czy to oznacza bezapelacyjny koniec projektu, jakim była Zjednoczona Prawica z PiS, Solidarną Polską i Porozumieniem w składzie?

Nowa koalicja w Sejmie? PSL i Porozumienie mogą dojść do... porozumienia

Po spotkaniu zarządu Porozumienia poinformowano, że partia większością głosów zdecydowała o pozostaniu w Zjednoczonej Prawicy.

Mimo tego nie ustają komentarze wskazujące na to, że partia Gowina szuka kogoś innego, z kim mogłaby spróbować zrobić nowy projekt polityczny lub przynajmniej związać się sejmową współpracą.

Piotr Zgorzelski z PSL w rozmowie z "Faktach po Faktach", w których wystąpił z Anną Kornecką z Porozumienia, stwierdził, że dla koalicjanta PiS to ostatni moment na odwrót.

Polityk chwalił też działania Jarosława Gowina w Sejmie.

- Musimy stanąć w prawdzie i powiedzieć, że propaństwowa postawa premiera Jarosława Gowina w sytuacji, kiedy było ryzyko przeprowadzenia kompromitujących Polskę wyborów kopertowych spowodowała, że jednak ich nie było - mówił.

Zapytany o to, czy widzi w Porozumieniu ewentualnego koalicjanta, odpowiedział:

- Widzę w Porozumieniu koalicjanta dlatego, że jest coś takiego jak odkupienie win w momencie, kiedy Polska stoi na krawędzi.

Motto centroprawicy

Istnieją obawy, że w poniedziałek Mateusz Morawiecki zdymisjonuje Jarosława Gowina z funkcji ministra pracy. Opór wobec niektórych rozwiązań Nowego Ładu ma być "mottem centroprawicy".

Kolenda-Zaleska zapytała, czy ta walka zostanie podjęta u boku PSL.

- Być może razem z PSL-em. Jeżeli jest możliwość, żebyśmy się w jakiś sposób porozumieli, jeśli chodzi o tworzenie partii, która jest liberalna gospodarczo, a konserwatywna w swoich poglądach - mówiła Kornecka.

Być może wkrótce w polskim Sejmie pokaże się nowa siła polityczna. Póki co, Jarosław Gowin czeka do poniedziałku, który zapewne będzie oznaczał być albo nie być Zjednoczonej Prawicy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, tvn24.pl zdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane