wtv.pl > Polityka > Porozumienie nie poprze zmian wprowadzanych przez PiS? Partia postawiła warunki
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:59

Porozumienie nie poprze zmian wprowadzanych przez PiS? Partia postawiła warunki

Porozumienie
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Porozumienie stawia warunki Zjednoczonej Prawicy? Przedstawiciele partii zapowiedzieli, że nie poprą "lex TVN" ani zmian w podatkach proponowanych przez rząd. Wydali w tym celu specjalne oświadczenie.

Prawo i Sprawiedliwość ma wybór - zgodzić się na ich warunki lub szukać sojuszników gdzie indziej.

Porozumienie postawiło ultimatum. Nie będą głosować za "lex TVN" i zmianami podatkowymi

- Zarząd Porozumienia oświadcza: nie poprzemy zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia naszych postulatów. Od tego uzależniamy nasze pozostanie w Zjednoczonej Prawicy - pisał Jan Strzeżek wicerzecznik klubu.

- Bo w polityce jesteśmy po to, aby budować lepszą przyszłość dla Polski i Polaków, a nie trwać przy władzy za wszelką cenę - mówiła Magdalena Sroka.

Wizja wypracowywania własnego stanowiska stała się ostatnio dla posłów Porozumienia o wiele ważniejsza. Jarosław Gowin, który od kilku miesięcy jest nieustanne popychany przez Jarosława Kaczyńskiego do krawędzi, częściej okazuje nieposłuszeństwo wobec działań Zjednoczonej Prawicy.

Tym razem on i jego partyjni koledzy mają zamiar nie dopuścić do przejścia dwóch kluczowych ustaw szykowanych przez rządzącą koalicję - zmiany w systemie podatkowym związanej z Nowym Ładem i "lex TVN".

Gowin coraz dalej od koalicji?

Podczas zebrania zarządu partii, co najmniej kilku polityków miało chcieć opuścić Zjednoczoną Prawicę. Gowin również od dłuższego czasu szarpie się z PiS oraz z Adamem Bielanem, który najpierw próbował odebrać mu władzę w Porozumieniu, a teraz założył własną partię, popieraną w całości przez Jarosława Kaczyńskiego.

M.in. te działania doprowadziły do zaproponowania kandydatury prof. Marcina Wiącka na RPO, którego poparły nie tylko KO, Lewica i PSL, ale również Porozumienie.

Przy "lex TVN", PiS może zebrać głosy m.in. z pozostałości partii Kukiza, który bardzo stara się przeforsować swoje postulaty przy innych ustawach. Nie wiadomo jednak, czy pomoże rządzącym przy okazji ustawy podatkowej, która w środowiskach przedsiębiorców i samorządów budzi duże kontrowersje ze względu na podniesienie opłat.

O tym, czy postulaty Porozumienia znajdą swoje miejsce w Nowym Ładzie i przy ustawie medialnej, dowiemy się w ciągu kilku najbliższych dni.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, gazeta.pl zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne