wtv.pl
Szef Porozumienia Jarosław Gowin domaga się zdymisjonowania trzech ministrów z ugrupowania.

Jakub Kaminski/East News

Porozumienie Gowina żąda dymisji w rządzie. Nieoficjalnie wiadomo, że Kaczyński nie wyraża zgody

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Szef Porozumienia Jarosław Gowin domaga się zdymisjonowania trzech ministrów z ugrupowania: Michała Cieślaka, Jacka Żalka i Zbigniewa Gryglasa. Rozwiązaniu, będacemu efektem konfliktu wewnątrz formacji, ma sprzeciwiać się prezes PiS Jarosław Kaczyń

  • Według nieoficjalnych doniesień we wtorkowy wieczór lider Porozumienia Jarosław Gowin przekazał dokumenty z wnioskiem o dymisję ministrów wydalonych uprzednio z ugrupowania

  • Według informacji Onetu polityk nie interweniował u premiera Morawieckiego, a bezpośrednio u Jarosława Kaczyńskiego

  • Prezes PiS miał stanowczo odmówić

Lider Porozumienia ma oczekiwać jak najszybszego odwołania ministra spraw kontaktu z samorządami oraz wiceministrów finansów i aktywów państwowych, a zatem Michała Cieślaka, Jacka Żalka i Zbigniewa Gryglasa.

Według polityków popierających Gowina w sporze wewnątrz partii rozwiązanie pomogłyby złagodzić konflikt, zwłaszcza że, jak wskazuje RMF FM, kolejni politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że to Gowin, a nie Adam Bielan jest obecnie szefem formacji.

Podobny pogląd wyraził w poniedziałek goszczący na antenie radia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. – Mam nadzieję, że napięcia i nieporozumienia zostaną jak najszybciej wyjaśnione i nie przełożą się na funkcjonowanie Zjednoczonej Prawicy – mówił.

Kaczyński się nie zgadza

RMF FM zwraca uwagę, że Mateusz Morawiecki jak dotąd nie odniósł się do zdymisjonowania polityków wyrzuconych z Porozumienia. Według nieoficjalnych informacji Onetu dokumenty złożono jednak bezpośrednio na ręce prezesa PiS.

Jarosław Kaczyński ma nie zgadzać się na zdymisjonowanie Cieślaka, Żalka i Gryglasa.Mamy świadomość, że prezes Kaczyński nie może tego zrobić. Nie mamy ku temu żadnego cienia wątpliwości – przekazał portalowi jeden ze współpracowników Jarosława Gowina.

Pytany o sens domagania się dymisji, miał zaznaczyć, że jest to element politycznej gry, którą toczą Porozumienie i Prawo i Sprawiedliwość.

Konflikt w Porozumieniu

Spór wewnątrz partii ma związek ze stanowiskiem europosła Adama Bielana, który przekonuje, że zarząd Porozumienia, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Gowina, został uzupełniony niezgodnie za statutem.

Wobec powyższego Bielan nie uznaje decyzji, które są podejmowane przez zarząd ugrupowania. Co więcej, polityk wskazał, że kadencja lidera formacji upłynęła w kwietniu 2019 roku. Europoseł uważa się za nowego lidera Porozumienia, zaznaczając, że w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego 4 lutego przejął jego obowiązki jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia.

Jarosław Gowin oraz stojący za nim politycy wskazują z kolei, że 5 lutego zarówno Bielan, jak i poseł Bortniczuk zostali wykluczeni z partii za wielokrotne łamanie jej statusu. Podobny argument podano w przypadku wyrzucenia z Porozumienia Cieślaka, Gryglasa, Żalka oraz Włodziemierza Tomaszewskiego.

źródło: Onet / RMF FM

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >