wtv.pl
Szef Porozumienia Jarosław Gowin domaga się zdymisjonowania trzech ministrów z ugrupowania.

Jakub Kaminski/East News

Porozumienie Gowina żąda dymisji w rządzie. Nieoficjalnie wiadomo, że Kaczyński nie wyraża zgody

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Szef Porozumienia Jarosław Gowin domaga się zdymisjonowania trzech ministrów z ugrupowania: Michała Cieślaka, Jacka Żalka i Zbigniewa Gryglasa. Rozwiązaniu, będacemu efektem konfliktu wewnątrz formacji, ma sprzeciwiać się prezes PiS Jarosław Kaczyń

  • Według nieoficjalnych doniesień we wtorkowy wieczór lider Porozumienia Jarosław Gowin przekazał dokumenty z wnioskiem o dymisję ministrów wydalonych uprzednio z ugrupowania

  • Według informacji Onetu polityk nie interweniował u premiera Morawieckiego, a bezpośrednio u Jarosława Kaczyńskiego

  • Prezes PiS miał stanowczo odmówić

Lider Porozumienia ma oczekiwać jak najszybszego odwołania ministra spraw kontaktu z samorządami oraz wiceministrów finansów i aktywów państwowych, a zatem Michała Cieślaka, Jacka Żalka i Zbigniewa Gryglasa.

Według polityków popierających Gowina w sporze wewnątrz partii rozwiązanie pomogłyby złagodzić konflikt, zwłaszcza że, jak wskazuje RMF FM, kolejni politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że to Gowin, a nie Adam Bielan jest obecnie szefem formacji.

Podobny pogląd wyraził w poniedziałek goszczący na antenie radia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. – Mam nadzieję, że napięcia i nieporozumienia zostaną jak najszybciej wyjaśnione i nie przełożą się na funkcjonowanie Zjednoczonej Prawicy – mówił.

Kaczyński się nie zgadza

RMF FM zwraca uwagę, że Mateusz Morawiecki jak dotąd nie odniósł się do zdymisjonowania polityków wyrzuconych z Porozumienia. Według nieoficjalnych informacji Onetu dokumenty złożono jednak bezpośrednio na ręce prezesa PiS.

Jarosław Kaczyński ma nie zgadzać się na zdymisjonowanie Cieślaka, Żalka i Gryglasa.Mamy świadomość, że prezes Kaczyński nie może tego zrobić. Nie mamy ku temu żadnego cienia wątpliwości – przekazał portalowi jeden ze współpracowników Jarosława Gowina.

Pytany o sens domagania się dymisji, miał zaznaczyć, że jest to element politycznej gry, którą toczą Porozumienie i Prawo i Sprawiedliwość.

Konflikt w Porozumieniu

Spór wewnątrz partii ma związek ze stanowiskiem europosła Adama Bielana, który przekonuje, że zarząd Porozumienia, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Gowina, został uzupełniony niezgodnie za statutem.

Wobec powyższego Bielan nie uznaje decyzji, które są podejmowane przez zarząd ugrupowania. Co więcej, polityk wskazał, że kadencja lidera formacji upłynęła w kwietniu 2019 roku. Europoseł uważa się za nowego lidera Porozumienia, zaznaczając, że w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego 4 lutego przejął jego obowiązki jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia.

Jarosław Gowin oraz stojący za nim politycy wskazują z kolei, że 5 lutego zarówno Bielan, jak i poseł Bortniczuk zostali wykluczeni z partii za wielokrotne łamanie jej statusu. Podobny argument podano w przypadku wyrzucenia z Porozumienia Cieślaka, Gryglasa, Żalka oraz Włodziemierza Tomaszewskiego.

źródło: Onet / RMF FM

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • TVP ma zapłacić 50 tys. złotych zadośćuczynienia. „Spot TVP Info był rasistowski, ksenofobiczny”

  • Wulgarny napis na drzwiach kościoła. „Takie napisy to atak na Kościół i duchowieństwo”

  • Agustin Egurrola został jurorem w tanecznym programie TVP. "Wiadomości" zrobiły o nim pochlebny materiał

Tagi:

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >